İllere Göre 2022 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Zammı Belli Oldu Mu?

2022 Kentsel Dönüşüm kira yardımı zam oranı merakla beklenmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kira yardımı rakamı ne zaman açıklanacak?

İllere Göre 2022 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Zammı Belli Oldu Mu?

Türkiye'nin pek çok ilinin yüksek deprem riski altında bulunması ve riskli yapı stoku sorunu nedeni ile kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilmişti. Kentsel dönüşüm faiz desteği ile evini kentsel dönüşüme verenlere düşük faizli konut kredisi verilirken yine kira yardımı desteği de sağlanmaktadır.

Kentsel dönüşüm kira yardımı illere göre belirlenmekte olup her sene belirlenen rakamlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı taraından ilan edilir. Rakamlar belirlenirken genelde bakanlık Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan yeniden değerleme oranı rakamını baz alır.

2022 KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ZAMMI NE KADAR?

Evini kentsel dönüşüme veren kişilere Bakanlık her ay düzenli kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi yapmakta olup söz konusu rakamlar yıllık olarak belirlenmektedir. 2020 senesinde yapılan zammın ardından 2021 kentsel dönüşüm kira yardımı rakamlarına zam yapılmadan aynı rakamlar üzerinden liste yenilenmişti.

2022 kira artış oranı kentsel dönüşüm listesi

2022 senesi için ise süreç başladı. Normal koşullar altında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından söz konusu rakamlar her sene Haziran ayında açıklanıyordu. Ancak geçen sene zam yapılmadan rakamların teyit edilerek aynı tutarda ödenmeye devam edilmesi nedeniyle bu sene zam oranlarının daha erken açıklanabileceği belirtiliyor.

Şu anda mevcut rakamlarla Ankara, İstanbul ve İzmir kentsel dönüşüm kira yardımı 1.150 TL olarak ödenirken memur lojman kiraları için yasal zam oranı yüzde 18 olarak ilan edilmişti. Bu oran üzerinden kentsel dönüşüm kira yardımı zam oranı açıklanması durumunda ise 3 büyük şehirde 2022 kentsel dönüşüm kira yardımı rakamı 1.357 liraya yükseltilecek.

SONRAKİ HABER