İmamoğlu'ndan Korkutan Büyük İstanbul Depremi Açıklaması: Binlerce Bina Çökecek!

Beklenen Büyük İstanbul Depremi gündemi meşgul etmeye devam ederken konu hakkında yeni bir açıklama da İBB Başkanı İmamoğlu tarafından yapıldı.

Emlak Haberleri 31.07.2021 - 08:50 31.07.2021 - 08:53 Gülcan Özer

Türkiye her yeni güne yeni bir deprem haberi ile uyanırken peş peşe yaşanan depremler ve aktif hale geçen fay hatları büyük endişe yaşanmasına neden oluyor. Konunun hakkında deprem uzmanları korkutan açıklamalar yapmaya devam ederken bir açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapıldı. 

Başkan İmamoğlu büyük İstanbul depremi hakkında yeni açıklamalarda bulunurken kendilerinin İBB olarak dışlandığını iddia etti ve hükümetin deprem konusunda hiçbir hazırlığı olmadığını söyledi. 

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: BİNLERCE İNSAN ENKAZ ALTINDA CAN VERECEK!

İstanbul'da sismik hareketlilik artarken yaşanan bu artış alarm zillerinin yeniden çalmasına neden oldu. Başka şehirlerde yaşanan her deprem sonrası mega şehir İstanbul'da da deprem endişesi yaşanırken yetkililerin konu hakkında yapmış oldukları açıklamalarda yakından takip ediliyor. 

Bu açıklamalardan biri de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapıldı. Kentsel  dönüşüm çalışmaları hakkında açıklama yapan Başkan İmamoğlu "İstanbul'da büyük deprem patladığında binlerce bina çökecek, binlerce insanımız enkaz altında can verecek. Oysa devletin bu konuda hiçbir hazırlığı yok. Büyükşehir Belediyesi olarak dışlanmış durumdayız" diyerek çok konuşulacak açıklamalara imza attı. 

istanbul deprem

BEKLENEN BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

Uzmanlar Büyük İstanbul Depremi için kesin bir tarih verilemeyeceği yönünde ortak açıklamalarda bulunan bölge tarihinin sismik olarak incelenmesi halinde tarihsel döngüye göre en geç 10 sene içerisinde böyle bir depremin yaşanabileceğini belirtiyor. 

Bazı uzmanlar  depremin şiddeti konusunda da bilgi verirken beklenen depremin şiddetinin 7 ile 7,5 arasında olabileceği yönündeki değerlendirmeler ağırlık kazanıyor. İstanbul'da yaşayan pek çok kişi yüreği ağzında depremi beklerken konu hakkında alınabilecek ilk önlem kesinlikle kentsel  dönüşüm olarak öne çıkıyor. 

İstanbul'da 2000 senesinden önce yapılan tüm binalara riskli yapı testi yapılması, riskli olduğu belirlenen binaların ise ivedilikle yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılması gerektiği belirtiliyor. İstanbul'da Tozkoparan Mahallesi ve Fikirtepe bölgesi başta olmak üzere pek çok bölgede ne yazık ki kentsel dönüşüm projeleri sıkıntılı ilerlerken son dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da pek çok bölgede projeler yürütülüyor. Özellikle de Fikirtepe bölgesinde Emlak Konut tarafından başlatılan yeni projeler dikkat çekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@