İmar Affı Mı, İmar Barışı Mı?

İmar barışı başvuruları ilk olarak Haziran ayında alınmaya başlanmıştı. Aradan geçen süre zarfında 4 milyondan fazla kişi başvuruda bulundu.

Kentsel Dönüşüm 07.09.2018 - 15:23 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

İmar barışı başvuruları ilk olarak Haziran ayında alınmaya başlanmıştı. Aradan geçen süre zarfında 4 milyondan fazla kişi başvuruda bulundu.

Ama hala imar barışı ile imar affı arasındaki fark çok net şekilde büyük bir bölüm tarafından bilinmiyor. Peki, imar barışı mı, imar affı mı?İmar Barışı ile İmar Affı Arasındaki Fark Nedir?Çıkarılan yasa imar affı değil imar barışı olarak isimlendirildi. Çünkü yapılan düzenleme söz konusu taşınmaz yıkılana kadar geçerli olacak. Taşınmaz yıkıldığı anda eski kayıtlar temel alınacak. Yani kalıcı bir hak sağlamayacak. Örneğin 3 katlı binasının üzerine 4. katı çıkan kişi bu 4. kat için aldığı bir kaçak yapı yıkım cezası bulunuyorsa bu cezadan muaf olacak ve 4. kat için imar barışı başvurusu yapması durumunda bu katın yıkılması gibi bir yaptırım ile karşı karşıya kalmayacak. Ancak kentsel dönüşüm gibi farklı nedenlerle bu bina yıkılırsa bina 3 katlı olarak kentsel dönüşüme alınacak ve 4. kat için bina sahibine ekstra bir hak verilmeyecek. İmar Barışı başvurusu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu uygulama şu şekilde ifade ediliyor.  - Yapı Kayıt Belgesi İmar açısından ekstra bir hak sağlamaz, müktesep oluşturmaz.- Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanır.Kalıcı bir hak sağlamadığı için imar affı değil imar barışı uygulanmaktadır. Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@