İmar Barışı Başvuru Rakamı 100 Bini Aştı

8 Haziran Cuma günü başvuruların kabul edilmeye başlandığı imar barışında geride kalan 3 gün içerisinde başvuranların sayısı 100 bini aştı.

İmar Barışı Başvuru Rakamı 100 Bini Aştı

8 Haziran Cuma günü başvuruların kabul edilmeye başlandığı imar barışında geride kalan 3 gün içerisinde başvuranların sayısı 100 bini aştı.

İmar Affı Yoğun İlgi Görüyorİmar barışı yasası çıktığı andan itibaren yoğun bir ilgi ile karşılaşırken özellikle de iskan belgesi almak isteyen kişilerin sayıları dikkat çekti. Toplamda 12 milyon kişinin yararlanmasının beklendiği imar barışı projesinde ilk 3 günde yapılan başvuru sayısı 100 binin üzerine çıkmayı başardı. Başvuruda bulunan kişilerden 92 bin tanesi ise işlemlerini tamamlayarak yapı kayıt belgesi için ödeme aşamasına gelid.Başvurular e-Devlet Üzerinden YapılacakYapı kayıt belgesi başvurusu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yapı kayıt belgesi başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden kabul ettiklerini hatırlattı. Özhaseki yapmış olduğu açıklamada gelen başvuru rakamlarından memnun olduklarını söyleyerek "Neredeyse bizim sitelere 100 binden fazla giriş var. Tahmin ediyorum 12 milyonu bulacak. Türkiye'de yüzde 60'lar civarında imara aykırılık olduğunu biliyorum ama aykırı olmayan yerlerde de ufak tefek eklentiler varmış. Türkiye'de 80 milyon yaşıyorsa, 55-60 milyonu ilgilendiren bir yasa bu." ifadelerini kullandı.Yapı Kayıt Belgesi Başvuru İçin e- Devlet şifresi Yeterliİmar barışı başvurusu için e devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlğıı tarafından sunulan yapı kayıt belgesi başvuru formu linkini tıklayarak açılan ekranda sizden istenen bilgileri girmeniz yeterli olacak. Yine yapının bir adet resmi girilecek ve başvuru süreci tamamlanacak. Bu süreçte daha az imar barışı ücreti ödemek için yalan beyanda bulunan kişilerin ödedikleri yapı kayıt belgesi ücreti kendilerine ödenmeyecek ve imar barışı hakkından yararlanmalarına da izin verilmeyecek.Emlak365.com