İmar Barışı Ödemeleri İçin 3 Taksit Formülü Masada! İmar Affı Taksitlendiriliyor Mu?

İmar barışı son ödeme tarihi ve son başvuru tarihi yaklaşırken imar affı ödemesi için 3 taksit formülü masaya yatırıldı.

Kentsel Dönüşüm 12.06.2019 - 12:04 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İmar barışı son ödeme tarihi ve son başvuru tarihi yaklaşırken imar affı ödemesi için 3 taksit formülü masaya yatırıldı. Detaylar haberimizde!

İmar barışı son başvuru tarihi ve son ödeme tarihi için belirlenen süre yaklaşırken vatandaş hem "imar barışı uzatılacak mı?" hem de "imar barışı taksitlendirme olacak mı?" sorularına yanıt bekliyor. İmar Barışı Son Başvuru ve Son Ödeme Tarihi Ne Zaman Dolacak?İmar barışı son başvuru tarihi 15 Haziran 2019 tarihinde imar affı son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2019 tarihinde sona erecek. Vatandaşlar ise hem başvuru süresinin hem de son ödeme tarihinin uzatılmasını istiyor. Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "İmar barışı sürecinde artık son 4 güne girdik. 15 Haziranda imar barışı başvuru sürecimiz tamamlanıyor" açıklaması ile uzatma yapılmayacağı sinyalini vermişti.Ancak daha öncede Bakan Kurum tarafından benzer açıklamalar yapılmış ve son ödeme tarihi dolduğu gün yeni açıklama yapılarak sürenin yoğun talep nedeni ile uzatıldığı duyurulmuştu. Sabah Gazetesi tarafından yapılan haberde ise Bakanlığın süreyi uzatacağı iddia edilirek yeni son başvuru tarihi olarak 31 Ekim 2019 ve yeni son ödeme tarihi olarak ise 31 Aralık 2019 tarihleri açıklanmıştı. TESK Başkanı Bendevi Palandöken "Son Başvuru Tarihi Uzatılsın, İmar Barışı Ödemeleri İçin Taksit Kolaylığı Sunulsun" Konu hakkında açıklama yayımlayan TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise "İmar Barışı uygulamasından en çok dar gelirli vatandaşlarımız yararlanıyor. Bu vatandaşlar ve esnafımız için gayrimenkul değerinin yüzde 3'ü ve yüzde 5'i kadar yapılması gereken ödeme tutarı oldukça yüksek bir rakam olabiliyor.Bu nedenle İmar Barışına başvuru süresi yılsonuna kadar uzatılırken yapı kayıt belgesi ücretleri 3 taksitte tahsil edilebilmeli. İmar Barışı için vatandaşa sağlanacak her kolaylık, yine vatandaşa ve devletimize olumlu olarak yansıyacaktır. Kaçak yapılarda oturanların evlerine su, elektrik ve doğal gaz bağlatamamasının ya da kaçak kullanım yapmasının önüne geçilecektir.Öte yandan, İmar Barışı kapsamında yapı kayıt belgesinden elde edilen gelirin yine deprem ve afet risklerine hazırlık için kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak olması da kentlerimizin daha yaşanılabilir olmasına katkıda bulunacaktır" diyerek en az 3 taksit kolaylığı sunulmasını talep etti. İmar barışı taksitlendirme talebi daha önce kabul görmemiş, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi bankalar üzerinden imar barışı kredisi vererek taksitle ödeme seçeneği sunulmuştu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@