İmar Barışı Yanlış / Yalan ve Hatalı Beyan Yapanlar Ne Olacak, Cezası Var Mı?

İmar barışı için son başvuru tarihi hızla dolarken hem imar barışına başvurmak isteyen hem de başvurusunu yapanlar için hatalı, yanlış beyan gündemde.

Kentsel Dönüşüm 13.06.2019 - 13:22 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İmar barışı için son başvuru tarihi hızla dolarken hem imar barışına başvurmak isteyen hem de başvurusunu yapanlar için hatalı, yanlış beyan gündemde.

Özellikle de imar barışını kendisi yapan yani imar barışı başvuru formu dolduran kişiler bazen yanlışlıkla hatalı beyanda bulunabiliyor. Bazende daha düşük yapı kayıt belgesi ücreti ödemek isteyen kişiler taşınmazların metrekare değerini düşük göstererek yalan beyanda bulunabiliyor. Peki, imar barışı hatalı, yanlış ve yalan beyan cezası ne kadar olacak?İmar Barışı Başvurusu Yapanlar Dikkat! Başvurunuzu Hemen Gözden GeçirinKonu hakkında açıklama yapan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Faruk Çolak, yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduran ya da henüz başvuru yapmayan kişileri uyardı. Çolak açıklamasında  "Henüz başvurmayanlar elini çabuk tutsun özellikle beyanını yanlış yapanlar bir an önce düzeltmek için harekete geçmeli'' diyerek herkesi başvurusunu bir kere daha gözden geçirmeye davet etti. Bursa'da Bugün Gazetesi'nden Burcu Sekmen'e imar barışı hakkında açıklamalarda bulunan Çolak "Biz daha önce defalarca kez halkımızı bilinçlendirmek için açıklamalarda bulunduk. Ancak bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki söz konusu imar barışı, ihtiyacı olanlardan çok kendini avantajlı hale getirmek isteyen gruplar tarafından tercih edildi.Bursa özelinde imar barışı başvuruları beklenenin çok altında kaldı. Türkiye geneline baktığımızda da kayıt altına alınanlar ile ödemesi yapılan yapılar arasında ciddi bir fark görüyoruz. Başvuru yapanların yalnızca yüzde 10'luk kısmı ödemelerini gerçekleştirmiş durumda" diyerek başvuruların beklentilerin altında kaldığını söyledi. İmar Barışı Yalan / Hatalı ve Yanlış Beyan Cezası Var Mı, Hatalı Başvuru Yapanlar Ne Olacak?Çolak hatalı beyanda bulunan kişileri de uyararak "Devletimiz bu olanağı sunarken yanlış yada yalan beyanda bulunulmaması konusunda uyardı. Yanlış beyan sonucu yapı kayıt belgesi iptal edilerek Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince de ceza uygulanmaktadır. Bursa'daki imar barışı başvurularına baktığımızda çok fazla hata ile karşılaşıyoruz.Bu hataların bir çoğu da mühendislik hizmeti almadan yapılan beyanlarda ortaya çıktı. Vatandaş, uzman hizmet almak yerine kafasına göre beyanda bulundu. Peki bu yanlış beyanlar ne olacak? Önemle uyarıyoruz ki başvuru sahipleri verilerini kontrol etsin, yanlış beyanda bulunanlar süre dolmadan düzeltmek için harekete geçsin. Aksi takdirde dönüşü olmayan sonuçların doğması kaçınılmaz olacaktır" dedi ve ödemesi yapan kişilerin dahi ödedikleri paraların geri verilmeyeceğini söyledi.  Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@