İMSAD Sektör Raporu Haziran 2018 Yayımlandı

İMSAD aylık inşaat sektörü değerlendirme raporu yayımlandı. Haziran 2018 raporu verilerine göre inşaat sektörü yavaşladı.

Emlak Haberleri 04.07.2018 - 10:36 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

İMSAD aylık inşaat sektörü değerlendirme raporu yayımlandı. Haziran 2018 raporu verilerine göre inşaat sektörü yavaşladı.

Nisan ayında erken seçim sürecine giren Türkiye'de seçim çalışmalarının yarattığı yoğun baskı kendisini inşaat sektöründe de hissettirdi. İnşaat sektörü iktisadi faaliyetlerde yavaşladı. İnşaat siparişlerinde gerileme yaşanırken buna ek olarak reel sektörlerinin inşaat sektörüne olan beklentileri ve güvenleri de azaldı. İnşaat faaliyetlerinde bariz bir şekilde düşüş yaşandı. Dolar ve Faiz Artışı İnşaat Sektörünü Vurdu Dolar kurunda yaşanan artışlar müteahhitleri vururken konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ise ne yazık ki ev sahibi olmak isteyen vatandaşları olumsuz etkiledi. Talepte yaşanan gerileme finansman maliyetlerinde yaşanan artış ile birleşince müteahhitlerin elini kolunu bağladı. Yeni inşaat işleri siparişleri zayıflarken hem mevcut hem de gelecek taleplerin azalması inşaat sektöründe ciddi bir yavaşlama etkisi yarattı. İnşaat Sektörü Güven Endeksi Haziran 2018 Döneminde Düştü İmsad tarafından açıklanan İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Haziran ayında 4,0 puan bazında geriledi. Mayıs ayında da güven endeksinde gerileme yaşanmıştı. Yaşanan bu gerileme ile beraber Mayıs ve Haziran döneminde yaşanan toplam gerileme yüzde 7,2 sınırına dayandı. 

Siyasal Belirsizlikler Mevcut İnşaat İşleri Seviyesini Düşürdü Mevcut İnşaat İşleri Seviyesi de ne yazık ki yaşanan olumsuzluklar nedeni ile geriledi. Yaşanan düşüşün ardından endeks 3,6 puan geriledi. Mali göstergelerde yaşanan olumsuzlukların üzerine eklenen finansman olanaklarında ki sıkılaşma bu düşüşte büyük pay sahibi oldu. 

Mayıs 2018 Konut Satış Rakamları Arttı Mayıs 2018 döneminde konut satış rakamları beklendiği üzere yükselişe geçti. Bir önceki aya oranla konut satış rakamları yüzde 2,7 seviyesine yükselerek 119 bin 655 adet olarak gerçekleşti. Mayıs ayında başlatılan konut fiyatlarına yüzde 20 indirim kampanyası ve konut kredisi faiz indirimi kampanyası yaşanan artışta büyük pay sahip olurken Türkiye'de yılın ilk 5 aylık dönemi içinde satılan toplam konut sayısı ise 526 bin 619 olarak belirlendi. 

Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@