İNDER Başkanı Durbakayım: Merkez Bankası Faiz İndirimi İle İnşaat Sektörüne Kıvılcım Çaktı

Nazmi Durbayakım Merkez Bankası faiz indirimi kararını değerlendirerek çakılan kıvılcımın kısa sürede meşaleye dönmesini umduklarını söyledi.

EMLAK HABERLERİ 27.07.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Nazmi Durbayakım Merkez Bankası faiz indirimi kararını değerlendirerek çakılan kıvılcımın kısa sürede meşaleye dönmesini umduklarını söyledi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz indirimi kararını değerlendiren İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım verilen kararın inşaat sektöründe memnuniyet yarattığını dile getirdi. Bankalar Üzerine Düşeni Yapmalı!Nazmi Durbakayım konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmede merkezin faiz kararı ile kapıyı açtığını söylerek bankaların bu yolda hızlı adımlarla ilerlemesi gerektiğini söyledi. Durbakayım "Merkez Bankası (MB), faiz oranlarını yüzde 19,75’e düşürerek başta gayrimenkul olmak üzere tüm sektörün önünü aydınlatacak bir meşalenin kıvılcımını çaktı. Bankacılık, gayrimenkul ve diğer sektörlerinin üzerine düşen görev de, bu kıvılcımı ekonomiye ısıtacak bir meşaleye döndürmektir.Faizlerin düşmesi sonucunda yatırım amaçlı alımların da harekete geçeceğini öngörüyoruz. Özellikle dövize kaçan tasarrufların tekrar ekonomiye kazandırılması için uygun bir zemin hazırlandığını düşünüyoruz. Geçici olarak dövizi tercih eden tasarrufların tekrar Türk Lirası’na dönmesiyle ve ertelenen harcamaların gerçekleşmesiyle birlikte ekonomideki çarkların daha sağlıklı dönmesini bekliyoruz" dedi. Konut Satışları Ne Zaman Yükselecek?İpotekli konut satışlarında yaşanan düşüşün vatandaşın kredi faizlerine olan duyarlılığını ortaya koyduğunu söyleyen Durbakayım "Temmuz 2019 döneminin de, önceki yılın aynı dönemine göre küçük bir daralma ile kapacağını ve söz konusu döneminde yaklaşık 90 bin seviyelerinde satış gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.Satışlardaki bu trendin Ağustos’tan itibaren yönünün yukarıya çevirmesini ve yılın son çeyreğinde artan bir ivme ile devam etmesini bekliyoruz. Faizlerdeki düşüş eğiliminin artarak ve tüm finans sektörüne sirayet ederek sürmesi, projelerin tamamlanma noktasına gelmesi, devlet kanadında yapılan yasal çalışmalar sonucunda makroekonomik verilerde iyileşme görülecek olması, Türkiye üzerindeki politik ve ekonomik dış baskıların yapılan müzakereler sonucunda azalması bu beklentimizin temelini oluşturmaktadır" dedi. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@