İnşaat Maliyetleri Tarihi Zirveyi Görerek Rekor Kırdı, Konut Fiyatlarına Zam Kapıda!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Haziran 2018 dönemine ait endeks tarihi zirveye çıkarak rekor kırdı.

EMLAK HABERLERİ 28.08.2018 - 13:33 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Haziran 2018 dönemine ait endeks tarihi zirveye çıkarak rekor kırdı.

TÜİK Haziran 2018 inşaat maliyet oranları verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre 2018 yılının Haziran ayında inşaat maliyet endeksi 160,17 olarak belirlendi. İnşaat maliyet endeks tarihinin en yüksek rakamı olarak açıklanan rakam ile ne yazık ki olumsuz bir alanda rekor kırılmış oldu. Çünkü inşaat maliyet endeksinin yükselmesi demeki konut maliyetlerinin yükselmesi yani konut fiyatlarına zam anlamına geliyor. İnşaatta Maliyetler Yükseldi! Açıklanan rakamlara göre inşaat maliyet endeksi Haziran 2018 döneminde Mayıs ayına oranla yüzde 2,29 oranında artış gösterdi. 2017 yılının Haziran ayına oranla yapılan karşılaştırmada ise yaşanan bu artış yüzde 26,06 olarak açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan malzeme endeksi verilerine göre ise yüzde 3,26 oranıda artış yaşandı. İnşaat işçilik endeksi verileri yüzde 0,11 oranında artış gösterirken aynı oranlar bir önceki yılın Haziran ayına oranla ise malzeme endeksinde yüzde 30,84 işçilik endeksinde ise yüzde 16,09 olarak gerçekleşti. İnşaat Sektörü Büyük Bir Darboğazdan Geçiyor Normalde inşaat sektörü verilerinin bu şekilde çıkması konut fiyatlarına zam yapılması anlamına geliyordu. Ancak konut satış rakamlarının yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile dip düzeyde bulunması inşaat sektörünün elini kolunu bağlıyor. Konut sektörünün elinde bulunan konut stokunun tüketilmesi durumunda konut fiyatlarına büyük bir zam yapılmasına kesin gözü ile bakılırken ev satın almak isteyen kişilerin son yapılan yeni konut kampanyası fırsatını değerlendirmesi ve elini çobuk tutması öneriliyor. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@