İnşaat Sektörü Bitkisel Hayatta İddiası: Gayrimenkul Sektörü Durdu, Kirpi Sendromu Tartışmaları Başladı!

Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber konut satış rakamları nispeten yükselmeye başlarken konut satışlarının ağırlıklı olarak ikinci el konutlar için gerçekleşmesi gayrimenkul sektöründe hayal kırıklığı yaşattı.

EMLAK HABERLERİ 07.02.2020 - 15:05 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber konut satış rakamları nispeten yükselmeye başlarken konut satışlarının ağırlıklı olarak ikinci el konutlar için gerçekleşmesi gayrimenkul sektöründe hayal kırıklığı yaşattı. Sektörde yeni kriz iddiaları dillendirilmeye başlarken kirpi sendromu iddiası ise tartışmaları alevlendirdi. Detaylar haberimizde..

Dünya Gazetesi yazarlarından Şeref Oğuz tarafından kaleme alınan yazı bugün inşaat sektörünün gündemine bomba gibi düştü.Hem yurt içinde hem de yurt dışında iş yapan müteahhitler için işlerin yolunda olmadığı bilgisini veren Oğuz sektörde kirpi sendromu başladığını iddia etti. TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜ KRİZDE Mİ, 2020 YILI İÇİN SON DURUM NE?İnşaat sektöründe krizin halen devam ettiğini iddia eden Şeref Oğuz "İçerideki durgunluk yüzünden dışa açılanlar olduğu gibi borcunu çevirmek için sabreden ve işlerin yeniden açılacağı zamana dek ayakta kalmaya gayret edenler var. Bir müteahhidimiz, bu durumu; 'canlı taklidi yapıyoruz' diye özetliyor.Taahhüt dünyasında Çin’den sonra ikinci durumdaki Türk müteahhitleri, içeride ve dışarıda zor zamanlar yaşıyor. Yabancı müteahhitlik alanında %40 daha az ihale alırken, gelirleri %20 azaldı. İçeride ise gayrimenkul sektöründeki durgunluk kirpi sendromu oluşturdu" diyerek gündeme bomba gibi düştü. İnşaat sektörünün borçlarını ödemekte son 2 senedir zorlandığını belirten Şeref Oğuz ekspertiz değerinin yarısına dahi satış yapılamadığını söyleyerek inşaat sektöründeki mevcut sistemin sürdürülemez olduğunu dile getirdi. KİRPİ SENDROMU NEDİR?Ekonomide kirpi sendromu gelecek endişesi ile beraber yatırımları kısan, harcama yapmadan nakitte kalan kişi ve kurumların piyasada oluşturduğu negatif enerji ile daralmaya neden olmasıdır. Psikoloji de kirpi sendromu ise bir insanın yalnız kalmaktan acı çekmesine rağmen insanlara yaklaşmaktan uzak durmasıdır. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@