İnşaat Sektörü Daraldı, Ticari Araç Satış Rakamları Çakıldı!

İnşaat sektöründe yaşanan daralma pek çok sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip olan konut ve inşaat sektöründe yaşanan kan kaybı ticari araç sektöründe de büyük düşüşe neden oldu.

EMLAK HABERLERİ 26.01.2020 - 19:00 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

İnşaat sektöründe yaşanan daralma pek çok sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip olan konut ve inşaat sektöründe yaşanan kan kaybı ticari araç sektöründe de büyük düşüşe neden oldu.

2017 yılından bu yana kamyon satışlarında yaşanan daralma yüzde 64 seviyesini aşarak büyük bir düşüş gösterdi. İNŞAAT SEKTÖRÜ DURDU, TİCARİ ARAÇ SATIŞI FRENE BASTI! Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinin başında yer alan inşaat sektöründe yaşanan daralma pek çok sektörü de olumsuz etkiledi. Konu hakkında özel bir televizyon kanalına değerlendirmede bulunan Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci yaşanan düşüşe dikkat çekerek ticari araç satışlarının aslında ekonominin gidişatının önemli bir göstergesi olduğuna dikkat çekti. Özpeynirci yapmış olduğu açıklamasında "Yaşanan düşüş aslında inşaat sektöründe işlerin yolunda gitmediğini gösteriyor. Aralık ayında 1077 adet kamyonet ve çekici satılırken yılın ilk 12 ayında satılan ağır ticari araç sayısı toplamı 8 bin 508 adeti ile sınırlı kaldı" dedi. 2017 yılında Türkiye'de toplam 13 bin 372 adet kamyon ve çekici satılırken 2019 yılında bu rakam üzde 64,66 oranında azalarak 8 bin 508 adete geriledi. Konut ve otomotiv sektörü birbirini ayakta tutan iki sektör olarak kabul edilirken konut projelerinin büyük bir bölümünün rafa kalkması devam edenlerin de yarım kalması ticari araç satışlarını olumsuz etkiledi. KONUT PROJELERİ YARIM KALDI, TİCARİ ARACA TALEP AZALDI! Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde 2019  yılında bir önceki yıla oranla yüzde 1,9 düşerek 1 milyon 348 bin 729 adete geriledi. Ağır ticari araçların satışlarının aslında yıllar geçtikçe yükselmesi beklenirken konut sektörünün durması ile ne yazık ki azaldı. Özpeynirci yapmış olduğu açıklamasında "Konut sektöründe pek çok proje ya yarım kaldı ya da başlamadan rafa kalktı. Durum böyle olunca ticari araca talep azaldı. 2017 yılında inşaat sektöründe yaşanan büyük çıkış ile büyük bir satış rakamına ulaşılmıştı ticari araçlarda. Ancak 2019 yılında söz konusu satış rakamları nerede ise üçte bir oranına düştü" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@