İnşaat Sektörü Kamu Projelerinde Fiyat Farkı Ve Şartsız Fesih Hakkı İstiyor

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç inşaat maliyetlerinin artışının sorun yarattığını söyleyerek kamu inşaat projelerinde fiyat farkı verilmesi gerektiğini ifade etti.

İnşaat Sektörü Kamu Projelerinde Fiyat Farkı Ve Şartsız Fesih Hakkı İstiyor

Son dönemlerde inşaat sektörünün en önemli sorunu haline gelen maliyet artışları gündem olmaya devam ediyor. Demir ve çelik başta olmak üzere maliyetlerin artışı inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaları zor durumda bıraktı. Özellikle kamu projelerini üstlenen ve anlaşmaları yapan firmalar maliyet artışlarından dolayı ciddi bir zarar ile karşı karşıya kaldılar.

KAMU PROJELERİNDE FİYAT FARKI TALEBİ

Özel sektör tarafından üstlenilen kamu projelerindeki maliyet artışlarının karşılanması gerektiğini söyleyen İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “İnşaat sektöründe ciddi maliyet artışları meydana geldi. Özel sektör tarafından üstlenilen kamu projelerindeki maliyet artışlarını telafi edebilmek adına firmalara fiyat farkı ödenmesi veya şarta bağlı olmayan fesih hakkı verilmesi şu anda inşaat sektörünün en büyük beklentisi haline geldi.” dedi.

MALİYETLER ARTTI

İnşaat sektörünün zor bir süreçten geçtiğini söyleyen İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “Demir fiyatlarındaki artış, döviz kurlarında dalgalanma, pandemi ve izolasyon önlemleri ile yavaşlayan işgücü nedenleriyle taahhütlerde meydana gelen aksamalar inşaat sektöründe sorun teşkil etmeye başladı. TÜİK'in İnşaat Maliyet Endeksi Mart ayında yüzde 31,97 artarak Eylül 2018'den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. İnşaat sektörü çok özel bir sektördür. Bu sektörde olan her olumsuzluk çok sayıda sektörü etkilemektedir.” ifadelerini kullandı.

VERGİ YÜKÜ AZALTILMALI

İnşaat sektörünün taleplerini duyuran İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “Kamuya iş yapan firmaların ayakta kalmaları çok güçleşti. Bunun için bir fesih ve fiyat farkı kararnamesi çıkarılmalıdır. Bu şekilde hem projeler aksamadan ilerleyecek hem de kamunun daha maliyetli alımlarının önüne geçilecektir. Bunların yanında stopaj ve KDV tevkifat oranlarındaki artışlar da firmaları zorlamaktadır. Bu nedenle inşaat sektörünün üzerinden vergi yükü biraz daha hafifletilecek şekilde alınmalıdır.” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER