İnşaat Sektörü Mayıs Ayı Konut Satış Rakamlarında Ne Kadar Azalma Bekliyor?

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım bir açıklama yaparak konut piyasasını değerlendirdi. Nazmi Durbakayım inşaat sektöründe inşaat yapımlarının devam ettiğini ama konut satışlarında gerileme olduğunu söyledi.

İnşaat Sektörü Mayıs Ayı Konut Satış Rakamlarında Ne Kadar Azalma Bekliyor?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Nisan 2021 konut satış verileri bugün açıklandı. Konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemindeki rakamlarına göre yüzde 124,1 oranında arttı. Ocak-Nisan dönemi konut satışları ise 2020 yılının satış rakamlarına göre yüzde 6,5 oranında azaldı.

Konut satışları rakamlarının açıklanması üzerine İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım bir değerlendirmede bulundu. Koronavirüsün salgınının gayrimenkul sektöründe satışları etkilediğini söyleyen Nazmi Durbakayım, “Geçtiğimiz yıl başlayan koronavirüs salgını ile gayrimenkul satışlarında bri daralma meydana gelmişti. Ancak bu durum devlet ve sektör tarafından alınan önlemler ve sağlanan teşviklerle uzun vadeli artış trendine dönmüştü. Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgınına oldukça hazırlıksız yakalanan sektör konut satışlarında ciddi bir ivme tutturmuştu.” dedi.

MAYIS AYINDA KONUT SATIŞLARI AZALACAK!

2021 yılı konut satışlarını değerlendiren Nazmi Durbakayım, “Nisan 2021 konut satışları koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Mart 2021 konut satışlarına göre daraldı. Mayıs 2021'de ise biz sektör olarak Nisan 2021'den daha fazla bir daralma bekliyoruz. Çünkü tam kapanma dönemi daralma bir kat daha artacaktır. Ancak bu tam kapanma döneminin ardından sektörde başlayacak olan kampanyalar ve devletin vermesini beklediğimiz teşvikler devreye girerse görünüm tamamen değişecektir. Böyle bir gelişme ile konut satış rakamlarının hızlı bir şekilde yükselmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

KONUT SATIŞI DURDU!

Tam kapanmanın sektörü olumsuz etkilediğini söyleyen Nazmi Durbakayım, “İnşaat firmaları şantiyelerdeki çalışmalarına tam kapanma nedeniyle ara vermediler. Ancak satış ofisleri üzerinden telefon veya online yolla yapılan satışlar sınırlı bir seviyede kaldı. Bu şekilde konut satışı yapmak oldukça zor bir durum. Bundan dolayı biz Ramazan Bayramı sonrasında ciddi bir konut satışının gerçekleşmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yabancıya konut satışına dair de açıklama yapan Nazmi Durbakayım, “Yurtdışı uçuşlarda kısıtlamaların kalkması ile yabancıya konut satışlarını da arttıracaktır. Gerçekleşen satış rakamları ilerleyen aylarda yabancıya konut satışında Türkiye'nin rekor seviyelere ulaşabileceğini gösteriyor.” dedi.

SONRAKİ HABER