İnşaat Sektörü Tapu Harcı, KDV İndirimi, 0.64 Ev Kredisi Desteği Bekliyor! Sıfır Konut Satışları Dibe Vurdu

TÜİK konut satış istatistikleri rakamları açıklandı. Açıklanan rapora göre konut satışları düştü. Tapu harcı ve KDV indirimi olacak mı?

İnşaat Sektörü Tapu Harcı, KDV İndirimi, 0.64 Ev Kredisi Desteği Bekliyor! Sıfır Konut Satışları Dibe Vurdu

Türkiye İstastik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı satış istatistikleri raporuna göre konut satış rakamları büyük bir hızla düştü. 2021 senesinin Temmuz ayında bir önceki aya oranla yüzde 53 oranında düşüş gösterdi.

Yaşanan sert düşüş sonrasında Türkiye genelinde Temmuz ayında 107 bin 785 konut satışı yapıldı. En çok konut satışı yapılan il her zaman olduğu gibi İstanbul olurken en az konut satışı yapılan ilimiz ise Temmuz ayında sadece 20 konutun satış işleminin yapıldığı Ardahan oldu.

KONUT SATIŞ RAKAMLARI DÜŞTÜ, YENİ KONUT KREDİSİ DESTEĞİ BEKLENTİSİ OLUŞTU!

Yaşanan sert düşüşün ardından inşaat sektörünün uzun süredir dillendirmiş olduğu ucuz konut kredisi desteği, tapu harcı ve KDV indirimi talepleri yeniden gündeme taşındı. Konut satış rakamlarında yaşanan düşüş ile beraber hatırlanacağı üzere 2020 senesinin Haziran ayında da benzer bir talep gündeme taşınmış, 0.64 faizli konut kredisi desteği başlatılmıştı.

konut desteği gelecek mi

Yoğun talep sonrasında benzer bir kampanyanın 2021 yılında da yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılacak böyle bir kampanya ile konut satış rakamlarında yükseliş yaşanacağı belirtiliyor.

TAPU HARCI VE SIFIR KONUTTA KDV İNDİRİMİ GELEBİLİR!

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe düşük faizli konut kredisi desteğinin yanı sıra sıfır konut alacaklara tapu harcı indirimi ve KDV indirimi yapılmasını da talep ediyor. Söz konusu indirimlerin sadece sıfır konutları kapsaması talebi de özellikle belirtilirken bu sayede sıfır konut satışının arttırılması isteniyor.

Sıfır konutların satışında yüzde 18 olarak tahsil edilen KDV'nin yüzde 1 seviyesine çekilmesi ile sıfır konut fiyatlarına yüzde 17 indirim yapılmış olacak. Tapu harcı ise konut satışlarında alıcı taraftan yüzde 2 ve konutu satan taraftan yüzde 2 olmak üzere yüzde 4 oranında tahsil edilirken yapılacak indirim ile bu rakamın da sıfırlanması ya da yüzde 1 seviyesine çekilmesi bekleniyor.

200 bin liralık bir konut satışında yüzde 4 oranında yapılacak olan tapu harcı tahsilatı 8 bin lira olarak gerçekleştirilirken yapılacak olan indirim kapsamında bu oranın yüzde 1 olarak tahsil edilmesi halinde ise bu rakam 2 bin liraya düşürülmüş olacak.