İnşaat sektörü yeni kredi paketlerini yorumladı! Arzın artmasında kıvılcım olacak

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım kabineden çıkan yüzde 0.89 ve yüzde 0.99 faizli konut kredilerinin hem emlak hemde inşaat sektörüne etkilerini değerlendirdi.

Emlak Haberleri 10.05.2022 - 17:41 10.05.2022 - 17:41 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Mayıs ayının en önemli kararlarından birisi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Kamu bankaları üzerinden ilk evini alacak olanlara yüzde 0.99 faiz oranıyla, altın ve döviz hesabından bozdurup ev alacaklara ise yüzde 0.89 faiz oranıyla konut kredisi verileceği ilan edildi. Emlak sektörü için önemli bir adım olarak gösterilen bu hamle inşaat sektörünce memnuniyetle karşılandı. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ 0.89 VE 0.99 FAİZLİ KREDİLERİN ETKİSİNİ YORUMLADI

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kredi paketlerini AA'ya yorumladı. İNDER Başkanı yeni kredi paketlerinin sektörün sorunlarına çözümünde etkili olacağını ifade etti. Konut almak isteyenlere büyük fırsatların sunulduğunu aktaran Nazmi Durbakayım, bu hamlenin konut arzının da artmasını sağlayacağını söyledi. 

Düşük faizli kredilerin maliyetlere etkisini ele alan Durbakayım, aiz yükünün azaltılacağını, maliyetlerden dolayı değer artışı yaşayan konut fiyatlarına erişiminin kolaylaşacağını söyledi. Paketlerle birlikte kenarda duran dolar ve altının da ekonomiye kazandırılacağı ifade edildi. Çeşitli nedenlerden dolayı geçmiş dönemde sektörden çekilenlerin olduğu vurgulanarak yeni dönem hamleleriyle sektörün yeniden canlanacağını söyledi. 

Ateşlenen Kıvılcım Meşaleye Dönüşecek

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım konuşmasında ayrıca "Küçük ve orta ölçekli konut üreticilerinin, ham madde fiyatları sabit olduğu sürece, ihtiyaç duyulan konut arzına katkı sağlayabilmek için metrekare birim fiyatlarını sabitlemeye her zaman hazır olduğunun altını çizmek isteriz." ifadelerini kullandı. 

Destek paketlerinin bürokratik kanalların devreye girmesiyle birlikte ateşlenen kıvılcımın meşaleye dönüşeceğini ifade eden İNDER Başkanı bir de öneri de bulundu. Son dönemlerde birçok firmanın mali yapısının bozulduğunu ve ek bir düzenleme ile bu firmaların da paketlerden yararlanmalarını talep etti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@