İnşaat Sektörü Yeni Teşvik ve Desteklerle Süper Döngü Bekliyor!

Küresel piyasalarda salgının izlerini silmek adına kapsamlı altyapı paketleri gündeme taşınmaya devam ederken süper döngü beklentisi piyasaya hakim oldu!

İnşaat Sektörü Yeni Teşvik ve Desteklerle Süper Döngü Bekliyor!

Pandemi nedeni ile son derece zorlu bir süreçten geçen devletler alt yapı projelerini raflardan indirmeye başlarken milyarca liralık yatırım programları inşaat sektörünün iştahını kabarttı.

Yapı malzemeleri için yoğun talebin oluşması beklenen ortamda inşaat sektörü temsilcilerinin de sektörde süper döngü beklentileri arttı.

ÇİMENTO TALEBİ GÜÇLENECEK, TALEPLER KATLANARAK ARTACAK!

Konu hakkında değerlendirmede bulunan dünyada ünlü çimento markası Holcim’in Yönetim Kurulu Başkanı Jan Jenish Teşvikler yavaş yavaş başlayacak. Önümüzdeki 4 veya 5 sene boyunca devam edecek. Yapı ve inşaat malzemeleri için bir süper döngüde olduğumuzu düşünüyorum’’ diyerek özellikle de çimentoya olan talebin güçleneceği beklentisi oluştu.

Yapı Ürünleri Derneği Ekonomi Direktörü Noble Francis ise yapmış olduğu değerlendirmesinde uzun süreli süper döngü fikrine katıldıklarını belirterek dev altyapı projelerinin sektörü desstekleyeceğini dile getirdi. Amerikan Başkanı Joe Biden tarafından da 1 trilyon dolarlık alt yapı paketi hazırlanmıştı.

2000'LERİN SÜPER DÖNGÜSÜ YAKALANABİLİR Mİ?

İngiltere'nin gelecek 5 sene için alt yapı çalışmalarına 600 milyon sterlin ayırması, Avrupa Birliği tarafından ise 800 milyar dolarlık iyileşme fonu dağıtma beklentisinin oluşması inşaat sektörünün iştahını kabarttı.

Ancak sektör yine de bu süper döngünün 2000'li yılların başındaki süper döngüyü yakalamaktan uzak kalacağını belirtirken çok etkili olmayan ancak uzun süren bir dönem yaşanacağını ifade ettiler. İnşaat malzemeleri fiyatları da döngünün etkisi üzerinde baskı oluştururken şu anki yüksek fiyatlara eklenecek yeni zamların süper döngünün etkisini kırabileceği belirtiliyor.

SONRAKİ HABER