İnşaat Sektöründe İflaslar Başlayacak, Tasfiye Kararnamesi Yetersiz Kaldı, Fiyat Farkı Kararnamesi Acilen Çıkmalı!

TMB 67. yılını kutlarken düzenlenen törende inşaat sektörünün içinde olduğu duruma vurgu yapılarak fiyat farkı kararnamesi talebi yenilendi.

EMLAK HABERLERİ 01.03.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

TMB 67. yılını kutlarken düzenlenen törende inşaat sektörünün içinde olduğu duruma vurgu yapılarak fiyat farkı kararnamesi talebi yenilendi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) dün düzenlenen tören ile 67. yılını kutlarken sektörün içerisinden geçtiği zorlu döneme atıf yapıldı. Tasfiye Kararnamesi Yetersiz Kaldı, Fiyat Farkı Kararnamesi Mutlaka Çıkarılmalı!Müteahhitlerin seslerini duyurma fırsatı bulduğu toplantıda Aydınlık Gazetesi'ne konuşan bir firma yetkilisi “Ekonomide yaşananlar bizim suçumuz değil. Döviz kurlarındaki artış, yüksek enflasyon, ... gibi nedenler bütün firmaları zora soktu.Demir, çimento, yatırımların diğer malzemeleri, ... hepsinin fiyatları katlandı. Özellikle ithal girdiler çok pahalandı. İhaleyi aldığımız fiyatlarla işi bitirmeye kalksak hepimiz batarız. Ekonomik kriz nedeniyle ihale fiyatlarında makul bir artış yapılması zorunlu. Bunun için ‘Fiyat Arttırım Kararnamesi’ çıkarılmasını istiyoruz. Bu ülkenin de firmaların da lehine. Firmaların ayakta kalabilmesi için de şart. Aksi halde yüz binlerce binlerce işçi işsiz kalacak" diyerek fiyat farkı hakkı taleplerini yeniledi.Hatırlanacağı üzere fiyat farkı kararnamesi ilk olarak çıkarılacak şeklinde Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Cahit Turhan tarafından duyurulmuş, ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından çıkarılacak şeklinde açıklamalara konu olmuştu. Ancak ardından müteahhitler için sancılı bir dönem başlamış ve aradan geçen uzun süreye rağmen beklenen kararnameler gecikmiş, uzun bir beklemenin ardından sadece tasfiye kararnamesi çıkmış, fiyat farkı kararnamesi ise ekonomik yük olacağı nedeni ile çıkarılmamıştı. Çıkarılan tasfiye kararnamesi de sınırlı kalmış, müteahhitlerin taleplerini karşılamamış, iç piyasada yükselen faiz oranları nedeni ile satışları düşen müteahhitler dış piyasada da pazar paylarının küçülmesi ile adım adım iflasa sürüklenmişti. TMB Başkanı Yenigün "Potansiyelimiz ve Azmimiz Var!" Düzenlenen törende konuşma yapan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün dünyanda koşulların değiştiğini ve Türk müteahhitler olarak bu değişimlere ayak uydurmaya çalıştıklarını belirterek "Adımlar atıyoruz. Potansiyelimiz, azmimiz var. Daha iyi işler yapacağız. Son bir aydır Libya ile ilgili birçok yeni gelişme yaşanıyor. İnanıyoruz ki Libya ile doğru noktalarda buluşacağız” dedi. Törene katılan Ticaret Bakanı Pekcan ise "Müteahhitlik sektörü için önemli pazarlarla görüşmeler sürüyor. Libya ile görüşmeler olumlu gidiyor. Salı günü akşamı Libya Büyükelçisi ile beraberdik, onlar da bizim beklentilerimizi anladılar zannediyorum. İnşallah 20-21 Mart’ta da Libya’daki sorunları çözerek önümüze bakar, eskisi gibi daha büyük hacimli işler alabiliriz.Diğer taraftan Irak’ta çifte gümrük vergisinden kurtulduk. Artık Irak’ta kaybedilen pazarı yeniden almak için yeni bir eylem planı hazırlayacağız. Bakanlığımız yetkilileri ile beraber en kısa zamanda Irak’a bir heyet ziyareti düzenlenmesinin de yararlı olacağını düşünüyoruz" diyerek umut verici açıklamalarda bulundu. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@