İnşaat Sektörünün 2019 Performansını Faizlerin Yönü Belirleyecek!

2018 yılı inşaat sektörü için oldukça zorlu geçerken 2019 yılına sektör çok daha pozitif bir başlangıç yaptı. Bu sene sektörün performansı büyük oranda bankacılık sektörüne bağlı olacak gibi görünüyor.

Emlak Haberleri 21.01.2019 - 10:56 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

2018 yılı inşaat sektörü için oldukça zorlu geçerken 2019 yılına sektör çok daha pozitif bir başlangıç yaptı. Bu sene sektörün performansı büyük oranda bankacılık sektörüne bağlı olacak gibi görünüyor.

Tüfekçioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Tüfekçioğlu 2018 yılını değerlendirirken 2019 yılına ait ön görülerini paylaştı. Konut Satışlarında En Yüksek Pay 3 Büyük Şehre Ait! Tüfekçioğlu gerçekleştirilen satış rakamlarını değerlendirirken “Konut satışlarında en yüksek paya İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler sahip. Genel olarak yıl içerisindeki ipotekli konut satışlarına baktığımızda zaman zaman genel satış rakamları oranında düşük paya sahip olduğunu gördük. Bu da yükselen konut kredisi faizleri nedeniyle kredili konut satışlarına olan talebin azaldığının bir göstergesi” açıklamasında bulundu. Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1'in Altına Çekilmeli!Tüfekçioğlu “Öncelikle 2018 yılını değerlendirecek olursak döviz kurundaki dalgalanmalar ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle bu yıl sektörümüz için durgun geçti. 2018 yılında kimsenin tahmin bile edemeyeceği planlanmış bir ekonomik saldırıyla karşı karşıya kaldık. Hükümetimiz tarafından alınan acil önlemler neticesinde iş dünyasına sağlanan SGK, KDV ve tapu harç indirimi ile normalleşme sürecine girildi.İnşaat firmaları da üzerine düşeni yerine getirdi ve karlarından fedakarlık ederek maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtmak yerine çeşitli kampanyalar geliştirdi. Sunulan indirim kampanyalarının yanı sıra peşinat oranlarının düşürülmesi ve vadelerin uzatılması, son olarak bankaların konut kredi faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına çekmesiyle sektörde hareketlilik sağlamış oldu.2019 yılındaki yerel seçimlerin yapılması ve ikinci çeyrek ile birlikte ekonomide bir iyileşme bekliyoruz. Ayrıca faizlerin yüzde 1’in altındaki seyrin devam edeceği kanaatindeyiz. Ekonominin lokomotifi inşaat sektörünün desteklenmeye devam edilmesi gerekiyor.Konut talebinin devam etmesi ve sektörün canlılığını koruması için verilen teşviklerin dönemsel olarak değil süreklilik sağlaması açısından beklentilerimiz mevcut” diyerek faiz oranlarının yüzde 1 altında seyretmesinin önemine değindi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@