İnşaatlar Hız Kazandı Çalışan İhtiyacı Çoğaldı! İnşaat Sektöründe Eleman Arayışı Başladı!

İnşaat sektöründe ertelenmiş taleplerin karşılanması için önemli gelişmeler yaşanırken ciddi bir istihdam açığı ortaya çıktı. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar eleman arayışına başladılar.

Emlak Haberleri 17.10.2021 - 05:05 17.10.2021 - 05:05 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde inşaat sektörü çok büyük bir vazife görüyor. Hem 250 alt sektörü etkilemesi hem de istihdama büyük bir katkı sunması açısından inşaat sektörünün gelişimi ekonominin gelişimi anlamına geliyor. Sektörden gelen bilgilere göre ertelenmiş talepleri karşılamak için başlayacak olan projelerde büyük bir eleman açığı ortaya çıkacak. 

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM ARTIYOR

Pandemi etkisini yavaş yavaş üzerinden atmak için çaba gösteren inşaat sektöründe yaşanan gelişim istihdam rakamlarına yansıdı. Türkiye'de ücretli çalışan sayısı Ağustos 2021'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 oranında arttı. İnşaat sektöründeki artış ise bu oranın 3 puan üzerinde gerçekleşti. Yıllık bazda inşaat sektöründe ücretli çalışan sayısı yüzde 12,5 arttı. Bu artış sanayi sektöründe yüzde 9,4, ticaret ve hizmet sektöründe ise yüzde 8,8 arttı. 

İNŞAATLARIN BAŞLAMASI İSTİHDAMI ETKİLEDİ

İnşaat sektöründe yaşanan bu gelişmeyle alakalı olarak BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş bir açıklama yaparak, “Pandemi sürecinde aşılamanın hızlanmasıyla inşaat sektörü de büyük bir hareketliliğe kavuştu. Koronavirüs salgını başladığında ve yasaklar devreye girdiğinde alınan ruhsatlar bugün hayata geçmeye başladı. İnşaatların başlaması istihdamı da oldukça olumlu etkiledi.” dedi. 

4 PROJEDE 400 KİŞİ ÇALIŞIYOR

BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş kendi projeleri hakkında bilgi vererek, “Şirket olarak bizim 4 ayrı projemiz devam ediyor. Teknik ekipte 80 kişi çalışıyor. Şantiyelerimizde toplam çalışan sayısı 400'ü geçiyor. Çoğu müteahhit artık projeleri gerçekleştirmek için çalışmaya başladı. İnşaatlar başlayınca istihdama da etkisi oluyor.” ifadelerini kullandı. 

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ELEMAN ARAYIŞI BAŞLAYACAK

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise açıklamasında, “İnşaat sektörü olarak çok zorlu bir süreçten geçtik. Pandeminin hafiflemesi ile bekleyen ruhsatlar müteahhitler tarafından hayata geçirilmeye başlandı. Şnatiyeler çalışmaya ve inşaatlar yükselmeye devam ediyor. Sektör olarak elimizdeki projeleri hızlı bir şekilde ruhsat haline dönüşmesine gayret gösteriyoruz. Bir inşaatın başlaması demek 2-3 bin kişinin istihdam edilmesi demek. İnşaat sektörünün eleman arayışı hız kazanacakken.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@