İskan izni nasıl alınır, hangi belgeler gerekiyor?

Bina inşasından önce ya da akabinde iskan izni almak gerekiyor. Birçok kişi iskan izni nasıl alınır, başvuru nereye yapılır ve gerekli belgeler neler araştırıyor.

Emlak Terimleri 10.06.2022 - 18:04 10.06.2022 - 18:04 Büşra Uluşen

İskan izni yani bilinen bir diğer adıyla yapı kullandırım izni, mesken olarak inşa edilen yapıların, başlama aşamasından inşaat aşamasına ve yapının tamamlanması ardından kullanıma hazır hale gelmesinde alınması gereken izindir. 

İskan belgesi, inşa edilen yapının resmi olarak tamamlandığını gösteren, gerekli kurallara uyulduğunu kanıtlayan belgelerdir. İçerisinde yaşanacak olan yapıların güvenliğinin de derinlemesine araştırılması için bu belge gereklidir. 

Yapı kullandırım izni alabilmek için bazı evrakların tamamlanması gerekiyor. Kontrolör olan kişiler, evrakların tamamlanması ve başvuru sürecinin sorunsuz bir şekilde atlatılabilmesi için yapı teknik uzmanlarıyla birlikte yapılan inşaatı kontrol ederler ve güvenli buldukları projeler için onay verilirler.

İskan belgesi nereden alınır, gerekli belgeler nelerdir?

İskan belgesi, ruhsatlı yapılara verilmektedir. Ruhsatı olmayan ve ruhsatsız olarak inşa edilmiş eski binalara iskan verilmemektedir. İnşaat ruhsatı alındıktan sonra 2 yıl içerisinde binanın inşasına başlanmış olması gerekiyor. Ruhsat tarihinden de 5 yıl içerisinde tamamlanmış olma şartı koşuluyor. 5 yılın sonunda inşaatın projedeki gibi olmaması durumunda yıkılma kararı bile çıkabiliyor. 

İskan belgesi alabilmek için belediyelere başvurmak gerekiyor. Belediyeler iskan belgesi için şu belgeleri talep ediyor: yapı kullanım izni istemiyle yazılan dilekçe, tapu kaydı bilgileri, vergi dairesinden 'borcu yoktur' yazısı, dış kanal belgesi, telekom vizesi, proje müellifleri raporu, yapı denetim kuruluşundan alınan belge, yapının cephe fotoğrafları (13 x 18), emlak ve çevre temizlikten alınan vergi borcu yoktur yazısı ve SGK'dan alınan borcu yoktur yazısı istenmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@