İskansız Binalar / Daireler İçin Son Dakika Gelişmesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan imar barışı ile yeniden gündeme gelen iskansız bina sakinleri için çok önemli bir son dakika gelişmesi yaşandı.

EMLAK HABERLERİ 25.08.2018 - 13:24 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan imar barışı ile yeniden gündeme gelen iskansız bina sakinleri için çok önemli bir son dakika gelişmesi yaşandı.

Kayseri Tüketici Mahkemesi tarafından verilen karar binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Türkiye'de bulunan binlerce iskansız dairede oturan kişi bilindiği üzere mesken tapusu alamıyor. Bu kişilere belediyeler mağduriyet yaşamamaları nedeni ile iskansız daire olmasına rağmen yine de su aboneliği veriyor ancak bir çok binada bu abonelikler inşaat aboneliği olarak gösteriliyor. İnşaat Su Aboneliği Olan Binalar Daha Yüksek Fatura Ödüyor Vatandaşların mağdur olmaması için belediyeler iskansız binalara su aboneliği veriyor ancak bu abonelik inşaat su aboneliği olarak görünüyor. Meskenlere daha ucuz verilen su inşaatlara daha yüksek fiyatla satıldığı için vatandaşın su tüketim maliyeti artıyor. Yaşanan bu yüksek maliyet Kayseri'de bir davaya konu oldu. Kayseri'de yaşayan bir kişi 2014 senesinde satın aldığı evine 2017 senesinde iskan belgesi alana kadar yüksek fiyatlı inşaat su faturası ödemek zorunda kaldı. Maddi kayıp yaşadığını dile getiren vatandaş bu mağduriyetin sorumlusu olarak müteahhidi gösterdi. İskan Belgesi Almadan Konut Satan Müteahhit Haksız Bulundu Konu hakkında açıklamada bulunan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, "Milyonlarca tüketici yıllardır fazla para ödüyor. Burada tüketicinin bir hatası yok. Tüketici ev alırken mesken masrafını da müteahhide ödüyor. Buradaki ayıplı hizmeti gidermesi gereken kişi müteahhittir, inşaat firmasıdır." diyerek vatandaşları haklarını aramaya davet etti. Mahkemenin verdiği karar ile bir kişinin 780 lirasını geri aldığını söyleyen Şahin "Duyurumuza kulak veren bir tüketicimiz geçen yıl Talas Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına başvuruda bulundu. Hakem heyeti tüketiciyi haklı buldu. İnşaat firmasını tüketici kanununda bulunan ayıplı hizmetten dolayı suçlu buldu.Müteahhit de Tüketici Mahkemesine itirazda bulundu. Tüketici Mahkemesi de hakem heyetinin aldığı kararı doğru bularak müteahhidin dava talebini reddetti. Bu bir emsal karardır. Tüketicilerimizi bu konuda duyarlı olmaya ve haklarını aramaya davet ediyoruz." dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@