İstanbul 3. Havalimanı Son Hali Videosu Yayımlandı

29 Ekim 2018 tarihinde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ile birleştirilerek açılışı yapılacak olan İstanbul 3. Havalimanı isim tartışmaları yeniden alevlendi. Tartışmaların arasında Bakanlık havalimanının son durumunu gösteren videosunu yayımladı.

Emlak Haberleri 13.09.2018 - 08:57 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

29 Ekim 2018 tarihinde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ile birleştirilerek açılışı yapılacak olan İstanbul 3. Havalimanı isim tartışmaları yeniden alevlendi. Tartışmaların arasında Bakanlık havalimanının son durumunu gösteren videosunu yayımladı.

Tüm ekonomik zorluklara rağmen yapımına hiç hız kesmeden devam edilen Yeni İstanbul Havalimanı son günlerde isim tartışmaları ile gündemden düşmüyor. Büyük bir çoğunluk yeni havalimanı ismi için anket açılmasını isterken konu hakkında açıklamada bulunan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu ise "Abdülhamit Han Havalimanı" isminin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. İstanbul 3. Havalimanı İsmi Ne Olacak, Ne Zaman Açıklanacak?İstanbul havalimanı ismi en çok merak edilen konular arasında yer alırken konu hakkında açıklamada bulunan en yetkili isimlerden biri olan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu ise ismin henüz belirlenmediğini söyledi. Samsunlu yapmış olduğu açıklamasında “İsim konusu, yönetim kurulu üyelerimizin dünya genelinde yaptıkları araştırma çalışmaları ve ilgili mercilerle yapılacak değerlendirmeler sonucu belirlenecek.” diyerek isim konusuna nokta koydu. İstanbul 3. Havalimanı Son Durum Ne?Yeni İstanbul Havalimanı son hali için yeni video yayımlanırken ekiplerde olası senaryoları deneyerek güvenli uçuş için gereken koşulları hazırlamaya devam ediyor. Samsunlu “31 Mayıs tarihinden bu yana yapılan deneme operasyonlarında 46 senaryo denendi.Bu senaryolar; açılış öncesi kalan dönemde bin, 3 bin ve 5 bin kişinin katılımıyla çok farklı olaylar yaşanmış gibi gerçek testler yapılarak denenecek. İlk deneme operasyonunu eylül ayının son haftasında planlıyoruz. Bin sahte yolcu, 2 bin bagaj, operasyonel paydaşlar ve kamu kurumlarına ait yaklaşık 800 personel, 2 adet gerçek uçak (THY), 50 yer hizmet ekipmanı ile gerçekleştirilecek. İkinci deneme operasyonu ekimin ilk haftasında yapılacak. 3 bin sahte yolcu, 6 bin sahte bagaj, operasyonel paydaşlar ve kamu kurumlarına ait yaklaşık bin personel, 3 adet gerçek uçak, 150 yer hizmet ekipmanı ile planlanmakta. Üçüncü deneme operasyonunu ekimin ikinci haftasında yapmayı planlıyoruz. Toplam 5 bin sahte yolcu, 10 bin sahte bagaj, İGA, operasyonel paydaşlar ve kamu kurumlarına ait yaklaşık bin personel, 5 adet gerçek uçak, 200 yer hizmet ekipmanı ile planlanmaktadır.”  diyerek nihai testin ise 11 Ekim tarihinde yapılacağını duyurdu. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@