İstanbul 3. Havalimanı Yolsuzluk İddiaları Hakkında İGA Açıklama Yaptı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu tarafından düzenlenen basın toplantısı ile 3. Havalimanı ihalesinde yolsuzluk yapıldığı iddia edilmişti.

Emlak Haberleri 28.09.2018 - 20:30 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu tarafından düzenlenen basın toplantısı ile 3. Havalimanı ihalesinde yolsuzluk yapıldığı iddia edilmişti.

Konunun bir numaralı muhataplarından biri olan İGA konu hakkında açıklamada bulundu. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu tüm iddiaları yanıtlayan son derece sert bir yazılı açıklama yaptı. İhale Şartnamesinin Dışına Çıkılması Söz Konusu Değil Samsunlu yapmış olduğu yazılı açıklamada "Şirketimizin ve pay sahiplerinin yeni havalimanı projesinden 4.5 milyar euro haksız kazanç elde ettiği iddiası, tamamen gerçek dışı olup ve son derece ağır bir iftiradır.İGA, tüm faaliyetlerini, yer teslimi, kot seviyesi ve kira ödeme takvimine ilişkin hususlar da dahil olmak üzere; mevzuata, Uygulama Sözleşmesi'ne ve İhale Şartnamesi'ne uygun olarak gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. İddialarda yer aldığı üzere, DHMİ'nin kredi borcuna kefaleti kesinlikle söz konusu değildir... İstanbul Yeni Havalimanı projesinde Hazine garantisi de bulunmamaktadır. Bu konuyla ilgili düzenli olarak DHMİ, ilgili diğer resmi kuruluşlar, projeye finansman sağlayan kurumlara bilgi sağlanmıştır.Ne devlet kurumlarının ne de dünyaca saygınlığı bilinen finans kuruluşlarının iddia edilen teknik riskleri ihtiva eden bir projeye finansman temin etmeyeceği aşikardır." denilerek iddialar çok açık bir dille reddedildi. CHP yönetiminin açıklamaya vereceği yanıt merak konusu oldu. Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"
Gelişmelerden Haberdar Olun

@