İstanbul, Ankara, İzmir Temmuz 2021 Tuğla Fiyatları!

İnşaat yapı malzemelerinin güncel fiyat listeleri merak ediliyor. Peki 21 Temmuz 2021 itibariyle tuğla fiyatları ne kadar oldu? 

EMLAK HABERLERİ 21.07.2021 - 17:42 21.07.2021 - 17:59 Engin Uzunoğlu

İnşaat yapı malzemeleri inşaat sektöründe son dönemlerde büyük bir ilgiyle takip ediliyor. 2021 yılında gelen zamlar neticesinde fiyatların normalleşmesi beklenirken bu düşüşlerin inşaat sektörüne yön verebileceği bildirildi. 

TUĞLA FİYATLARI İNŞAAT MALİYETLERİNİ BELİRLİYOR

İnşaat yapı malzemeleri içerisinde yer alan ve temel malzeme olan tuğla fiyatları en çok takip edilen birimlerden birisi oldu. Tığlanın inşaat yapımında yoğun bir şekilde kullanılıyor olması nedeniyle bu alanda meydana gelen fiyat artışları bir evin inşaat maliyeti üzerinde direkt olarak etki ediyor.  

KONUT FİYATLARINA ETKİSİ

Tuğla fiyatlarının yükselişi konut fiyatlarının artışına da gerekçe oluyor. Tuğla fiyatlarına zam yapıldıkça benzer oranlarda konut fiyatları da artıyor. Fiyat artışları ise sektöre bir anlamda darbe vuruyor. Azalan satışlar sektör temsilcisi firmaları zor durumda bırakırken yeni inşaat projelerinin de ertelenmesine neden olabiliyor. 

NEDEN TUĞLA ÇEŞİTLERİ ÇOK FAZLA?

Tuğla fiyat listelerine bakıldığında tuğla çeşitlerinin oldukça fazla olduğu görülüyor. Bu durumun neden kaynaklandığı ise merak ediliyor. Üretim şeklinden kullanım şekline kadar çok çeşitli paramaetreler bir araya gelince tuğla çeşitlerinin sayısı da oldukç.a fazla olabiliyor. 

Bir inşaatta tek tip tuğla kullanılamamaktadır. Duvar örerken farklı bir tuğla çeşidi, baca örerken farklı bir tuğla çeşidi ve balkon örerken farklı bir tuğla çeşidi kullanılabilmektedir. Bundan dolayı da gelen talepler doğrultusunda yuğlanın çeşitli modelleri üretilip inşaat sektörünün hizmetine sunulmaktadır.

tuğla fiyatları

TUĞLA SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tuğla satın alırken bazı konulara özellikle dikkat edilmelidir. Bu şekilde daha düşük maliyetler elde edilebilir. Büyük ölçekli ürün olduğu için bu ürünün nakliye masrafları da büyük olabilmektedir. Bundan dolayı da tuğla satın almak için pazarlık yapılırken nakliye masrafları da hesaba katılmalı ve hatta nakliye tamamen tıuğla satışı yapan firmaya yüklenmelidir. 

TUĞLA FİYATLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Tuğla, inşaat yapı malzemelerinde belki de fiyatı en çok farklılık gösteren üründür. Şehre, fabrikaya ve diğer piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Hatta aynı şehirde bazen çok farklı fiyatlar da olabilmektedir. Bundan dolayı da fiyatlar araştırılmadan kesinlikle tuğla alınmamalıdır. 

Tuğla alırken farklı satış birimlerinden fiyat alınıp ona göre hareket edilmelidir. Emlak365 okurları için Türkiye'nin farklı illerinden tuğla fiyatlarını aldık ve bunların ortalamaları ile bir ortalama fiyat belirledik. Yalnızca fikir verme açısından yayıladığımız bu fiyat listesini dikkate alınız. Gerçek fiyatları tuğla satışı yapan iş yerlerinden öğrnebilirsiniz. 

21 TEMMUZ 2021 TUĞLA ÇEŞİTLERİ VE FİYAT LİSTESİ

8,5'luk Yatay Delikli Tuğla: 0,85 TL
10'luk Yatay Delikli Tuğla: 0,90 TL
13,5'luk yatay Delikli Tuğla: 1 TL
18,5'luk Yatay Delikli Tuğla: 1,70 TL
19'luk Düşey Delikli Tuğla: 1,70 TL
20'lik Asmolen Tuğla: 2,80 TL
22,5'luk Asmolen Tuğla: 3,1 TL
25'lik Asmolen Tuğla: 3,30 TL
30'luk Asmolen Tuğla: 3,55 TL
19'luk Baca Tuğlası: 2,45 TL
25'lik Baca Tuğlası: 2,85 TL
30'luk Baca Tuğlası: 3,35 TL
35'lik Baca Tuğlası: 3,95 TL
14,5'luk İzo Tuğla: 2,90 TL
19,5'luk İzo Tuğla: 3,60 TL

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@