İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Maliyeti Dudak Uçuklattı!

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim vaadi olarak duyurulan her ile en az 1 millet bahçesi sözü için harcanan bütçe artıyor!

İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Maliyeti Dudak Uçuklattı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim vaadi olarak açıklanan her ile en az 1 millet bahçesi projesinde maliyet artan millet bahçesi sayıları ile yükselmeye devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı projeleri Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ üzerinden yürütmeye devam ederken son dönemde en çok konuşulan projelerden biri olan Atatürk Havalimanı millet bahçesi projesi için ödenecek rakam belli oldu.

TOKİ'nin imzalamış olduğu yeni millet bahçesi projeleri için ödeyeceği rakam Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçesini geride bıraktı. Yeni imzalanan sözleşmeler ile Ağrı, Bitlis, Tokat ve Ankara'da birer tane İstanbul'da ise 2 millet bahçesi projesinin inşaatına başlanırken en çok ödeme ise yıkımı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından sert bir şekilde eleştirilen Atatürk Havalimanı millet bahçesi projesi için oldu.

ATATÜRK HAVALİMANI MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN MALİYETİ NE KADAR, KAÇ TL ÖDENECEK?

Muhalefet ile iktidarı sık sık karşı karşıya getiren Atatürk Havalimanı projesi için TOKİ'nin ödeyeceği millet bahçesi rakamı da belirlenmiş oldu. İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi için imzalanan sözleşmede projenin maliyeti 2 milyar 174 milyon TL olarak belirlenirken bugüne kadar sözleşmesi imzalanan millet bahçeleri içerisinde en yüksek maliyet bu projeye ait oldu.

TOKİ tarafından son 6 ay içerisinde sözleşme imzalanan millet bahçeleri içerisinde 205 milyon TL ile Ağrı Murat Nehri millet bahçesi, 94 milyon 123 bin liralık maliyetle Bitlis Millet bahçesi, 53 milyon 320 bin TL ile İstanbul Silivri Millet Bahçesi, 53 milyon 25 bin liralık maliyetle Tokat Millet Bahçesi ve 92 milyon 929 bin liralık maliyetle Ankara Keçiören Millet Bahçesi projeleri yer aldı.