İstanbul Boğazı Yetki Devri Tartışma Konusu Oldu!

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi açıklanan İstanbul Boğazı yetki devri hakkında son derece sert bir açıklamada bulundu. Detaylar haberimizde!

Emlak Haberleri 01.11.2019 - 11:13 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi açıklanan İstanbul Boğazı yetki devri hakkında son derece sert bir açıklamada bulundu. Detaylar haberimizde!

Hazırlanan İstanbul Boğazı yetki devri tasarısı büyük tartışmalara neden oldu. Konu hakkında açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi teklifi eleştirerek karşı çıktı. Olağanüstü Yetkilere Sahip Olunacak! Yapılan açıklamada “Hükümet tarafından oluşturulacak bir kurul belirlenen bölgelerde tek yetkili olacak. Boğaziçi Başkanlığı ismiyle oluşturulacak üst kurul ile ona bağlı çalışacak iki ayrı kurul Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından belirlenecek. Kurullar Boğaziçi’nde imar planlanması, yerleşme, yapılaşma, koordinasyon gibi olağanüstü yetkilere sahip olacak” denilerek verilen karar eleştirildi. Bütün Müteahhit Firmalar Boğaziçi'ne Yönelecek! Söz konusu kararın yasalaşması durumunda yerli ve yabancı bütün müteahhitlerin boğaziçi'ne yöneleceği belirtilirken “İlk neden yerel yönetimlerin hak ve yetkilerinin doğrudan gasbedilmesidir. Yasa tasarısı taslağı demokrasinin önemli göstergelerinden olan seçme hakkı ile mevcut belediye başkanlarının seçilme hakkını yok sayan içeriğe sahiptir.Çünkü, İstanbullular 2019 yerel seçimleri için sandık başına gitmiş, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarını belirlemiş, tercihini yaparken kanunun yerel yönetimlere tanıdığı yetki belirleyici olmuştur. Aynı şekilde belediye başkan adayları yasada belirlenmiş yetki ve sorumluluğa istinaden yerel yönetime talip olmuştur.1985’te gerçekleştirilen bir düzenleme ile Boğaziçi’ne dair tüm tasarruflar İBB’ye bağlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyordu. Yasa tasarısı taslağında Boğaziçi İmar Müdürlüğünün yetkilerinin yeni oluşturulacak kurullara devri öngörülüyor” denildi. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@