İstanbul Fikirtepe'de Anlaşma Sağlandı! 1.100 Konut Ay Sonuna Kadar Teslim Ediliyor

İstanbul Fikirtepe'de anlaşma sağlanamayan kentsel dönüşüm projesinde sorunlar çözüldü. Çevre ve Şehirclik Bakanlığı'nın araya girmesiyle taraflar anlaşma sağladı.

İstanbul Fikirtepe'de Anlaşma Sağlandı! 1.100 Konut Ay Sonuna Kadar Teslim Ediliyor

İstanbul'da yapılan ve en büyük sorunlu kentsel dönüşüm projelerinde başta bulunan Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde yaşanan sorunların çözüldüğü iddia edildi. Müteahhitler ile hak sahipleri arasında çıkmaza ulaşan problemlerin aşıldığı belirtildi.

FİKİRTEPE'DE HAK SAHİPLERİ İLE MÜTEAHHİTLER ARASINDAKİ SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 2010 yılında hak sahipleri ile müteahhitler arasında büyük anlaşmazlıklar meydana gelmiş ve proje tamamen durma noktasına ulaşmıştı. Uzun bir süredir hak sahipleri mağduriyetlerini ifade edip itirazlarını ortaya koydular. Çözümsüz kalan sorun büyüyünce bu sefer devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı girdi.

AY SONUNA KADAR 1100 KONUTUN TESLİMİ YAPILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tarafları uzlaşmaya ikna etmesi ile Fikirtepe'de mesele ortadan kalktı. Buna göre bu ayın sonuna kadar 1.100 konutun hak sahiplerine teslimi gerçekleştirilecek. Teslim edilecek olan bu konutların son hazırlıklarının yapılmaya başlandığı belirtildi.

1 EKİM'DE FİKİRTEPE'DE YENİ ETAP İÇİN YIKIM BAŞLIYOR!

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen bir açıklamada bulunarak, “Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında uzun yıllar süren ve çözümsüz kalan sorun çözüldü. Şimdi aynı bölgede diğer adalarda yapılacak olan kentsel dönüşüm projeleri gündem olacak. 1 Ekim'den itibaren Fikirtepe'de diğer adalarda yıkım işlemleri başlayacak.

Kentsel dönüşüm kapsamına giren binaları boşaltan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için tüm tedbirler düşünülerek alındı. Bu kapsamda riskli binalarını boşaltan vatandaşlarımıza binalarını tahliye eder etmez 1.500 TL kira yardımı veriliyor. Bunu değerlendirmek isteyecek olan vatandaşların sayısının bir hayli fazla olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

150 GÜN SÜRE VERİLMİŞTİ

İstanbul Fikirtepe'de yapımına başlanılacak olan kentsel dönüşüm projesi için vatandaşlara 150 gün süre verilmişti. Bu 150 günlük sürenin ardından hak sahibi vatandaşlar binaları boşaltmış olacaklar. Önce binaların yıkımı yapılacak.

2023'DE KONUT TESLİM PLANLAMASI

Eski binaların kalıntıları ortadan kaldırıldıktan sonra da yeni projenin çalışmaları başlayacak. Hızlı bir şekilde inşa edilecek olan Fikirtepe kentsel dönüşümün yeni etabında konutların hak sahiplerine teslimleri ise 2023 olarak belirlendi.