İstanbul'da 66 Bin İçin Risk Tespiti Yapıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelge sonrası riskli yapıların tespitlerine devam ediliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 06.03.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:17 SERHATMEDYA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelge sonrası riskli yapıların tespitlerine devam ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen kentsel dönüşüm hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Lisanslı Kuruluşlara Başvuru Yapılacak! Riskli yapılar hakkında bakanlığın 81 ile genelge gösterdiğini hatırlatan Gürgen "Bunun içinde 325 bine yakın bağımsız bölüm var. 2012'den bu yana 325 bin hane halkı kendi binasını dönüştürmek üzere lisanslı kuruluşlara müracaat edip tespitlerini yaptırdı ve bu binalar şu anda yıkım süreci içerisinde. 325 bin aslında normal ölçekte büyük bir rakam.Yaklaşık 1 milyon 250 bin nüfusa karşılık gelebilecek bir rakam. Anadolu kenti büyüklüğündeki bir yerin İstanbul'da bu kanun çerçevesinde kendi kendine dönüştüğünü görebiliyoruz. İstanbul'daki nüfusu, bina sayısı ve yapı stokunu düşündüğümüzde aslında daha katedecek çok yolumuz var.Genel olarak baktığımızda İstanbul'un yüzde 10'a yakınının kentsel dönüşüme girdiğini görüyoruz. Sadece 2012'den bu yana dönüşüm projeleri yok. Belediye kanunları, imar planlarıyla da birçok dönüşüm projesi var.Hem belediyeler eliyle hem bakanlık marifetiyle hem de vatandaşın kendisinin teşviklerle dönüştürdüğü projelerle biz daha işin başındayız. Yüzde 20'lerdeyiz desek abartı olmaz. Daha da hızlandırmamız gerekiyor" diyerek vatandaşlara çağrıda bulundu. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@