İstanbul'da Ki Konut Stoku 1,5 Yıl İçinde Bitirilecek

İstanbul'da ki konut stoku hakkında açıklamalarda bulunan Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal söz konusu stokun 1,5 yıl içinde eritileceğini açıkladı.

EMLAK HABERLERİ 22.08.2018 - 15:30 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İstanbul'da ki konut stoku hakkında açıklamalarda bulunan Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal söz konusu stokun 1,5 yıl içinde eritileceğini açıkladı.

Şu anda İstanbul'da 400 bin konut stoku olduğunu açıklayan Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal yapmış oldukları hesaplamalara göre inşa edilen konutların yanı sıra eldeki konutlarda dahil olmak üzere toplam konut stokunun 1,5 yıl içinde eriteleceğini söyledi. Konut Sektöründe Yavşalama Yok!Akbal yapmış olduğu açıklamasında "Şehirde şu anda stokta bulunan konut sayısının 400 bin olduğu belirtiliyor. İstanbul'da geçen yıl 238 binden fazla konut satılmış. Ayrıca 250 bin konut ihtiyacı var. Bir yılda bu stok ciddi şekilde azalacaktır, 1,5 yılda bitecektir." dedi. Konut sektöründe iddia edildiği gibi bir yavaşlama ya da konut balonu olmadığını da ifade eden Akbal "İstanbul'da geçen yıl 238 binden fazla konut satılmış. Ayrıca 250 bin konut ihtiyacı var. Bir yılda bu stok ciddi şekilde azalacaktır, 1,5 yılda ise tamamen bitecektir.İstanbul'un konut stoku yok aslında. Şu anda İstanbul için en büyük sorun erişilebilecek fiyatta konut olmaması. İstanbul'un merkezi noktalarında arsa fiyatları çok yüksek olduğu için vatandaş uygun fiyatlı konutu bulamıyor, ancak çevre ilçelerde bu rakamlara ulaşabiliyor. Burada çözüm kentsel dönüşüm." diyerek bu iddiaları kesinlikle reddetti. Sat -  Yapçılar Sektörden Ayıklanacak Akbal sektörde yap satçılar yerine sat yapçılar çoğaldığı için kriz yaşandığına vurgu yaparak "Sektörde önceden yap-sat vardı. Sonra sat-yap modeli gelince alakalı alakasız herkes bu sektöre girdi. Özellikle sektörde 2010'dan sonraki değerlenme herkesin iştahını artırdı. Para koymadan iş yapmaya başlayanlar satışlar durunca finansal gücü olanlar bu işi yapar duruma geldi.Şu anda zorlananlar öz sermayesi yetersiz olan, borcu çok olan, kredi ile çalışan, sat-yap modelini benimseyenler. Sektör ayıklanacak mı evet ayıklanacak. Çünkü inşaat işi ciddi para ve sorumluluk gerektiren bir iş. İnşaatta sizin taahhütleriniz çok önemli. Bu işte hem müşteriye hem de arsa sahibine karşı ciddi sorumluluklarınız bulunuyor."  dedi. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@