İstanbul'da Kiralara Yüzde 100'e Varan Kentsel Dönüşüm Ve Öğrenci Zammı!

İstanbul'da üniversitelerin açılmasının öncesinde kira fiyatları yine yükseldi. Üniversitelere yakın semtlerde evlerin kira fiyatlarında yüzde 100'e varan oranlarda artış olduğunu tespit edildi.

İstanbul'da Kiralara Yüzde 100'e Varan Kentsel Dönüşüm Ve Öğrenci Zammı!

İstanbul'da kiralık ev sorunu en üst seviyeye çıktı. Yoğun bir şekilde kentsel dönüşüm çalışmaları yapılırken binlerce aile için kiralık ev ihtiyacı doğdu. Bunun yanında üniversitelerde yeniden yüz yüze eğitimin başlayacak olması kiralık ev fiyatlarını adeta uçurdu.

KİRALAR UÇUŞA GEÇTİ!

Evleri kentsel dönüşüme giren ve yıkılan aileler ile ev arayan öğrencilerin talepleri aynı anda gelince emlak piyasası konut ihtiyacına cevap veremez hale geldi. İstanbul2da semtlere göre değişmekle beraber kira fiyatlarında yüzde 30 ile yüzde 100 arasında artışlar meydana geldi. Bunun yanında bahçeli ve sıfır konutların satış fiyatlarında ise 2-3 kat zam gerçekleşti.

İstanbul emlak sektöründe meydana gelen fiyat artışlarını değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Üniversite kayıt ve kentsel dönüşüm ev ihtiyaçları aynı döneme denk geldi. Bu da yoğun bir talebi ve akabinde de kira fiyatlarında artışı beraberinde getirdi.

Anadolu ve Avrupa yakasında 10 bine yakın bina yıkım aşamasında bulunuyor. Her binayı 10 daireden hesaplarsanız 100 bin ailenin konut talebi doğdu. Buna bir de üniversite öğrencilerinin talepleri ve memleketlerine pandemi nedeniyle gidenlerin dönmesi eklenince ihtiyaç çok büyük seviyelere ulaşıyor.” dedi.

İSTANBUL KİRA FİYATLARI

Kira fiyatlarındaki artışlara değinen Nizamettin Aşa, “İstanbul'da Suadiye, Bostancı ve Kadıköy gibi merkezlerde kiraların yüzde 100 oranında arttığını biliyoruz. Avcılarda bir süre önce 1.200 TL ile 1.500 TL arasında olan kiralar şimdi 3.000 TL'ye kadar çıktı. Şişli ve Mecidiyeköy'de 2.000 TL ile 2.500 TL arasında olan kiralar 3.500 TL ile 4.000 TL civarına çıktı.” ifadelerini kullandı.

İstanbul'un kiralık ev piyasası hakkında bilgi veren Nizamettin Aşa, “Yedikule ve Kocamustafapaşa'da 2.000 TL ile 2.500 TL'ye kiralık ev bulabilirsiniz. Ancak Fındıkzade ve Vatan Caddesi gibi merkezlerde kiralar 3.500 TL'ye kadar çıkabiliyor. Etiler ve Levent'te kiralık ev bulacağım diyenler 8.000 TL'yi gözden çıkarmalı.” şeklinde konuştu.

YENİ KONUT YAPILMAMASI SIFIR EVLERİN FİYATLARINI ARTTIRDI

Konut fiyatlarının arttığını söyleyen Nizamettin Aşa, “Yeni konut üretimi yapılmıyor. Dolayısıyla piyasa darlığından sıfır konut fiyatları da yükseliyor. İkinci elde fiyatların daha uygun olduğunu görüyoruz. Beşiktaş ilçesinde iki oda, bir salon evi 700 bin TL ile 800 Bin TL rasında bir fiyatla satın alabiliyorsunuz. Ancak o ev sıfır olsa iki kat fiyat ödemeniz gerekiyor.” dedi.

SONRAKİ HABER