İstanbul'da Konut Talebi Alan Merkezler Değişti Kiralar Fırladı

İstanbul'da vatandaşların konut tercihlerinde çok önemli değişimler meydana geldiği bildirilerek artık yeni merkezlerin talep almaya başladığı açıklandı.

Emlak Haberleri 18.07.2021 - 10:49 18.07.2021 - 10:52 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da gayrimenkul sektörü ile alakalı olarak yeni bir çalışma yapıldı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre artık İstanbul'un konut talebi alan bölgeleri şehirlerden yeni merkezlere kaymaya başladı.

İSTANBUL'DA KONUT TALEBİ ALAN MERKEZLER DEĞİŞTİ

Metrobüs, okul, hastane ve AVM gibi yapılarla marka değerini yükselten yeni bölgeler İstanbul'un en gözde yerleşim yerleri olmaya başladılar. Özellikle orta ve dar gelirli vatandaşlar bu bölgelere dair talepte bulunuyorlar. 

İstanbul'da konut talebi artık şehir merkezlerinden iyice kaydı. Bunun yerine merkeze yakın ama sosyal imkanları olan bölgeler daha çok ön plana çıkmaya başladı. Bu kapsamda Avrupa Yakası'nda Başakşehir, Beylikdüzü, Kayaşehir; Anadolu Yakası'nda Fikirtepe, Karttal ve Maltepe gözde yerleşim yerleir haline geldiler. 

Talep artan bölgelerde konut fiyatlarında da bir yükselme meydana geldi. Son 1 yıl içerisinde konut fiyatları Başakşehir'de yüzde 80 ve Kayaşehir'de yüzde 100 oranında yükseldi.

istanbul konut talebi merkezleri değişti

MERKEZE YAKIN TOPLU KONUT ALANLARINA İLGİ BÜYÜK

İstanbul'un yeni yerleşim yerlerind ekonut fiyatlarının artmasını yorumlayan UPARAZZi Arsa Arazi Uzmanlığı Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Şehrin köklü merkezleri artık talep görmüyor. Talepler daha çok merkeze yakın toplu konut alanlarına yoğunlaşmaya başladı. 

Yeni yerleşim birimlerinin metre hatlarıyla donatılması bu bölgelerde olan konut talebini de yükseltici bir etki yaptı. Daha önce bu bölgelerden konut satın almak ikinci tercihti. Şimdi tüm kriterler değişti.” dedi. 

KAYAŞEHİR'DE KİRALAR YÜKSELİYOR

İstanbul'da konut talebinin en fazla olduğu bölgeleri açıklayan Hakan Erilkun, “Orta gelir düzeyindeki insanlar Avrupa Yakası'nda Beylikdüzü ve Başakşehir; Anadolu Yakası'nda Fikirtepe, Kartal ve Maltepe bölgelerine yöneldiler. Orta ve alt gelir düzeyi insanların konut talebinde hedeflerinde ise Kayaşehir var. 

Kayaşehir'de tam 1 yıl önce 1.000 TL'ye kiralanan 2+1 bir daire bu yıl 1.700 TL'ye kiralanıyor. Üstelik bölgede kiralık daire enflasyonu yaşanıyor. Buna rağmen fiyatlarda yükselişler meydana geldi.” ifadelerini kullandı. 

FİKİRTEPE'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDENİYLE KİRALAR EL YAKIYOR

İstanbul Fikirtepe'de kira fiyatlarının kentsel dönüşüm nedeniyle yükseldiğini söyleyen Hakan  Erilkun, “Fikirtepe'de özel bir durum yaşanıyor. Sancılı bir kentsel dönüşüm süreci var. Konuta olan talep kentsel dönüşüm nedeniyle bir hayli fazla oluyor.

Fikirtepe'de 2+1 eski daireler 2.250 TL'ye kiralanabiliyor. Ancak yeni daire sözkonusu olunca fiyat 4 Bin TL'ye çıkıyor.” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@