İzmir Büyükşehir Belediyesi İstanbul'da ki Arazisini Satışa Çıkarıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Beyoğlu'nda yurt yapımı için 1959 yılında almış olduğu arazisini satılığa çıkarmaya hazırlanıyor.

Emlak Haberleri 18.11.2019 - 14:28 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Beyoğlu'nda yurt yapımı için 1959 yılında almış olduğu arazisini satılığa çıkarmaya hazırlanıyor. Söz konusu satış kararına ilişkin ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

İstanbul Beyoğlu'nda bulunan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait olan arsanın satışı için belediye meclisinde görüşmeler yapıldı. AK Partili üyeler ile CHP'li üyeler arasında anlaşmazlıkların yaşadığı arsa satışına dair kararların alındığı görüşmede arsanın satılmaması istendi. AK Partili üyeler arsanın satılmamasını talep ederken CHP'li üyeler arsanın satılmasını talep ettiler. İZMİR'İN İSTANBUL'DA Kİ ARSASI SATILIYOR. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 60 yıl önce alınan arsa İstanbul Beyoğlu Sururi Mahallesi, 853 ada ve 17 parselde bulunuyor. Arsanın toplam büyüklüğü ise 697 metrekare. Belediye meclisinde görüşülen konuda ortak karar çıkmayınca arsanın satışı komisyona iletildi. Burada gerçekleştirilen oylama kapsamında söz konusu arsanın satılmasına dair karar alındı. Konuya dair ise AK Partili Belediye Meclis üyesi Erhan Çalışkan şu ifadeleri kullandı. "Biz satılmak istenen araziye 'İzmir Evi' yapılmasını öneriyoruz. Düzenlenecek yarışma ile bu binanın kentin karakterini temsil edecek mimariyle yapılmasını istiyoruz. İçinde sanat galerileri, kentteki iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının ofisleri ve büyükşehir belediyesinin irtibat ofisinin olduğu, başkanın İstanbul'a gittiğinde çalışma ofisi olarak kullanabileceği ayrıca içinde İzmir ve Ege yemeklerinin tanıtılacağı restoranı olan bina yapılmasını istiyoruz."İstanbul Beyoğlu'nda bulunan arsa 1959 yılında dönemin belediye başkanı olan Faruk Tunca tarafından alındı. Bu arsanın amacı ise İstanbul'da okuyan İzmirli öğrencilere yurt yapılması. Ancak arsa 60 yıldır değerlendirilemedi.. Arsanın değerinin ise 15 milyon TL ile 20 milyon TL arasında olduğu tahmin ediliyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@