İzmir Konak Beştepeler Kentsel Dönüşüm İmar Planları Onaylandı!

İzmir'de kentsel dönüşüm ile alakalı olarak önemli bir gelişme yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Konak Beştepeler'in imar planlarını onayladı. 

Kentsel Dönüşüm 15.07.2021 - 21:49 15.07.2021 - 21:57 Engin Uzunoğlu

İzmir'de kenttsel dönüşüm projelerinin önünü açacak yeni bir gelişme yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi'nin sınırları içerisinde yer alan Gültepe bölgesinin ardından Beştepeler bölgesinin de imar planlarını onayladı. 

BEŞTEPELER BÖLGESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINA ALINIYOR

Konak Belediyesi geçtiğimiz Mart ayında Beştepeler kentsel dönüşüm imar planlarını onaylamıştı. Bu projenin imar planları şimdi de İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de oylanarak onaylandı. Tüm siyasi partiler bu imar planmı değişikliğine destek verdi.

Beştepeler bölgesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyon önerisi Büyükşehir Meclisi'nden geçti.  Bu imar planları olfukça büyük bir alanı kapsıyor. Toplamda 14 mahallenin bulunduğu alanın 200 hektarı bulduğu bildirildi. 

HANGİ MAHALLELER KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANINA ALINIYOR?

Yapılan imar lanı değişiklikleri ile Konak ilçesinde Dayıemir, Dolaplıkuyu, İmariye, Selçuk, Aziziye, Duatepe, Tınaztepe, Kocatepe, Çimentepe, 1. Kadriye, 2. Kadriye, Hasan Özdemir, 19 Mayıs ve Zafertepe mahalleleri kentsel dönüşüm kapsamına alındı. 

beştepeler kentsel döünmşüm

SÜREÇ ŞEFFAF ŞEKİLDE YÖNETİLECEK

Yapılan imar planı değişiklikleri ile Konak ilçesindeki kentsel dönüşüm gelişmesine dair gelişmeler üzerine bir değerlendirme yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Gültepe bölgesinin kentsel dönüşüm kapsamına alınmasına dair imar planı değişikliklerini 6 ayda tamamlamıştık. Pandemi etkisine rağmen şimdi Beştepeler bölgesini de bu kapsama almayı başardık.

Beştepeler imar planlarımız tüm siyasi partilerin desteği ile onaylandı. Şimdi planları askıya çıkaracağız. Vatandaşlarımız ile aktif bir şekilde iletişimde olup gerekli bilgilendirmeleri yapacağız.  Şeffaf bir süreç yürüteceğiz. 

Konak'ın eskiyen yüzünü yenilemek mecburiyet haline gelmişti. Seçim öncesi vatandaşlarımız Konak'ı Narlıdere gibi yapmamızı istediler. Bizler onlara vermiş olduğumuz bu sözü tutmak için büyük bir adım attık. Projeler tamamlandığında sadece Konakın değil İzmir'in çehresi değişecek.” dedi. 

beştepeler kentsel dönüşüm kapsamına alınıyor

SOSYAL DONATI ALANLARI ARTIYOR

Beştepeler bölgesinde yapılan imar değişiklikleri ile sosyal donatı alanları çoğaltılıyor. Ayrıca bölgede olan ulaşım sorunları da bu imar planı değişikliği ile çözüme kavuşuyor. Bölgede şu anda herhangi bir spor alanı ve meydan bulunmuyor. Bu değişiklikle bölgede yeni sosyal ve yeşil alanlar meydana çıkarılacak. 

Beştepeler bölgesinde sosyal ve kültürel tesislerin miktarı 1.843 metrekareden 14.200 metrekareye çıkarılıyor. Bu kapsamda bölgede aile sağlığı merkezi, semt spor alanları ile meydanlar da kazandırılıyor. Aynı zamanda park alanları 38.574 metrekareden 132.505 metrekareye yükseltiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@