İzmir'e Dünya Bankası'ndan 5 Yıl Geri Ödemesiz 30 Yıl Vadeli 340 Milyon Dolar Kentsel Dönüşüm Kredisi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dünya Bankası ile mutabakata varılan 340 milyon dolarlık kentsel dönüşüm kredisi için yeni açıklamalarda bulundu. 

Emlak Haberleri 14.09.2021 - 05:00 14.09.2021 - 05:00 Engin Uzunoğlu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Eylül ayı olağan meclis toplantıları başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in başkanlığında yapılan belediye meclisi toplantısı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kentsel dönüşüm için Dünya Bankası ile mutabakata varılan 340 milyon dolarlık kredi konusundaki son gelişmeleri açıkladı. 

5 YIL GERİ ÖDEMESİZ 30 YIL VADELİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de meydana gelen depremi hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir'de deprem sonrasında bir kentsel dönüşüm ihtiyacı doğdu. Orta hasarlı binalar için finansman arayışına girdik. Bu kasamda 340 milyon dolarlık mutabakatı Dünya Bankası ile yaptık.

5.800 orta hasarlı bina için 5 yıl ödemesiz 25 yıl ödemeli olmak üzere 30 yıl vadeli bir kredi konusunda anlaştık. Bu kredinin faiz oranı çok düşük olacak. Yüzde 1 civarında bir kredi maliyeti olacak. Bu hem Türkiye ekonomisi için hem de İzmir için başlı başına kazançtır. Kentsel dönüşüm hızlanırsa istihdam artar, ticari canlılık kazanılır. Biz bu kredi için işin takipçisi olmayı sürdüreceğiz” dedi.

DÜNYA BANKASI İLE MÜZAKERELER

Dünya Bankası ile pandemi öncesinde görüşmeye başladıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Pandemi öncesinde Dünya Bankası ile Washington'da bir görüşme gerçekleştirdik. Burada bir siyasi kalpazanlık yapılır, onu da detaylıca anlatayım. Pandemiden 2 ay önce biz Dünya Bankası ile masaya oturduk. İZSU üzerinden Dünya Bankası'ndan bir ek kaynak yaratabilir miyiz diyerek müzakereler yaptık. 

Çok sayıda konu hakkında yapılan müzakerelerde konuyu kentsel dönüşüme getirdim. Bize bu konuda bir başka ekibin ilgilendiğini bir müzakere daha yapılabileceğini söylediler. Biz de heyetimizle ertesi gün kentsel dönüşüm alanında yetkili Dünya Bankası ekibiyle görüştük. Bize Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı vasıtasıyla Türkiye'de 3 şehir için toplam 500 milyon dolarlık kentsel dönüşüm finansmanı için görüşme yaptıklarını bildirdiler. Bu şehirler Telirdağ, Manisa ve Kahramanmaraş'tı.

Görüşmede Dünya Bankası heyetine biz kendi projemizi sunduk ve bu projeden de çok etkilendiler. Türkiye'ye 2 ay sonra geleceklerini söylediler. Bize o görüşmede ortaya koyduğumuz kentsel dönüşüm projesinin dünyaya örnek olabileceğini bildirdiler. Ancak o dönem pandemi çıkınca bu görüşme yapılamadı.” ifadelerini kullandı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dünya Bankası'ndan bu kredinin gelmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın krediyi onaylaması gerektiğini de bildirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@