Kaçak Kat Çıkılırsa Ne Olur, Cezası Nedir, Yıkım Kararı Nasıl Alınır?

Yapılarsa kaçak kat çıkılması önemli bir imar problemi olmaya devam ediyor. Kaçak kat çıkılmasının sonuçları nedir, hangi cezalarla karşılaşılır? Kaçak çıkılan kat için yıkım kararı nasıl alınır?

Emlak Haberleri 24.01.2022 - 00:39 24.01.2022 - 00:39 Engin Uzunoğlu

Bir yapıda kaçak kat çıkılması çok kritik bir imar sorunudur. Kaçak kat çıkmanın çok ağır sonuçları olabilir. Hatta yapıların yıkımına, maddi kayıplarla beraber çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine kadar olay varabilir. Bundan dolayı da kaçak kat çıkılmasına dair yetkili birimler oldukça duyrarlı davranmak ve herhangi bir ihmale yer vermeyecek şekilde tedbirlerini almak zorundadırlar. Peki kaçak kat çıkılması halinde ne yapılır?

KAÇAK KAT ÇIKILIRSA NE OLUR?

Yapıların inşaatlarının kaç katlı olabileceği en ince ayrıntısına kadar inşaat başlamadan resmi birimlerce onaylanan projelerle belirlenmektedir. İnşaatı yapanlar bu projeyi uygulamak zorundadırlar. Örneğin 5 katlı bir inşaat projesi varken 6 kat inşaat yapılamaz. Eğer yapılırsa o fazladan bir kat kaçak olur. kaçak yapı türlerinden birisi de binaların üst katında olanların genellikle başvurdukları yol olan çatı katı yaptırmak oluyor. Bu durum da kaçak yapı kapsamına girmektedir ve kesinlikle yasal değildir.

Kaçak kat durumu tespiti denetimlerle veya ihbarlarla yapılabilir. Belediyelerin veya valiliklerin ilgili kurumları bu tespitleri yapabilirler. Kaçak kat çıkıldığı tespit edilirse durumun aciliyetine göre değişmekle beraber belirli bir süre içerisinde kaçak yapının ortadan kaldırılması istenir. Böyle bir durumda kaçak çıkılan kat yıkılmalıdır. Bu yıkım gerçekleşmeden ne inşaatlara devam edilebilir ne de kaçak yapı yapan inşaat firmasının diğer inşaatlarına izin verilir. 

Kaçak kat çıkılan kısım yıkılarak projenin aslında dönüş yapılarak kaçaklık durumu ortadan kaldırılır. Ancak bununla da mesele kapatılmaz. Kaçak kat çıkıldığı için para cezası da uygulanmaktadır. Kanuni sınırlar içerisinde değişmekle beraber kaçak kat çıkılmasının cezası oldukça yüklü olabilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@