Kamu bankalarının zararını vatandaş kapatacak!

Kamu bankaları konut kredisi faiz indirimi yaparak oranlarını 0,99 indirdi. Şu anda zarar yaptığı belirtilen kamu bankalarının zararını nasıl kapatacağı ise merak konusu oldu.

Emlak Haberleri 22.08.2019 - 18:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Kamu bankaları konut kredisi faiz indirimi yaparak oranlarını 0,99 indirdi. Şu anda zarar yaptığı belirtilen kamu bankalarının zararını nasıl kapatacağı ise merak konusu oldu.

Merkez Bankası tarafından faiz indirimi uygulanmasıyla birlikte kamu bankaları konut kredisi faiz indirimi yaptı. Konut kredisi faiz indirimi yapılmasıyla birlikte başta kamu bankaları zarar etmeye başladığı iddia edildi. Kamu bankalarının zarar ettiği iddialarından dolayı bu zararın nasıl kapatılacağı merak edilmeye başlandı.FAİZ KADEMELİ ARTIYORYeniçağ Gazetesi yazarlarından Esfender KORKMAZ, “Kamu bankaları, konut satışlarını desteklemek için beş yüz bin liraya kadar konut kredilerinden aylık 0.99 (yıllık 11.88) faiz alıyor. Daha yüksek konut kredileri için bu faiz kademeli olarak artıyor. Söz gelimi 1 milyon üstü konut kredilerinin aylık 1.39 (yıllık yüzde 16.68)'e çıkıyor.” İfadelerini kullandı.KAMU BANKALARININ ZARARINI VATANDAŞ VERGİLERİYLE KAPATACAKAyrıca Merkez Bankası Ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarına göre, 12 ay sonra TÜFE oranı yüzde 12.77 olarak beklendiğini belirten Yeniçağ Gazetesi yazarlarından Esfender KORKMAZ, “Bu şartlarda yıllık 11.88 konut kredi faizi, eksi reel faiz demektir. Bu eksi reel faiz kamu bankalarının zarar hanesine yazılacak ve bu zarar da hazine tarafından halkın vergileri ile kapatılacaktır. Bu şartlarda konut alanlara halk cebinden destek veriyor demektir.” dedi.İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@