Kamu İhale Kurumundan Müteahhitlere Fiyat Farkı Müjdesi Geldi!

Müteahhitlerin fiyat farkı kararnamesi bekleyişi sonunda nihayete erdi. Kamu müteahhitleri tarafından beklenen fiyat farkı haberi Kamu İhale Kurumu tarafından verildi.

Emlak Haberleri 10.08.2019 - 10:50 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Müteahhitlerin fiyat farkı kararnamesi bekleyişi sonunda nihayete erdi. Kamu müteahhitleri tarafından beklenen fiyat farkı haberi Kamu İhale Kurumu tarafından verildi.

Kamu İhale Kurumu tarafından verilen karar kapsamında kamu kaynaklı gecikmelerde müteahhitlere mağdur olmamaları nedeni ile fiyat farkı ödemesi yapılacak. Kamu müteahhitleri uzun süredir artan inşaat maliyetleri nedeni ile ellerindeki işleri teslim etmekte zorlanırken pek çok müteahhit fiyat farkı kararnamesi ile müjdeli bir haber gelmesini bekliyordu. Kamu Kaynaklı Gecikmelerde Fiyat Farkı İmkanı Doğdu! Dünya Gazetesi yazarlarından Leyla İlhan tarafından yapılan habere göre kamu müteahhitlerine fiyat farkı kararnamesi hakkı doğmuş oldu. 8 Ağustos 2019 tarihimde yayımlanan yeni yönetmelikte yer alan 5. Madde "Aynı Yönetmeliğin eki Ek-2’de yer alan Açık İhale Usulü İle İhale Edilen Yapım İşlerinde Uygulanacak Tip İdari Şartnamenin 45.3.1 inci maddesine bağlı (36) numaralı dipnotundaki “Fiyat farkı hesaplanmayacaktır.” yazacaktır.Ancak, mücbir sebepler veya idareden kaynaklanan nedenlerle işin bitim tarihinin süre uzatımı verilmek suretiyle uzatılması halinde fiyat farkı hesaplanması öngörülecek ise yürürlükte bulunan fiyat farkına ilişkin esasların “Fiyat farkı hesaplanması öngörülmeyen işler” başlıklı maddesindeki hükümler dikkate alınarak bu maddede düzenleme yapılacaktır” ibaresi “Fiyat farkı hesaplanmayacaktır.Ancak, mücbir sebepler veya idareden kaynaklanan nedenlerle işin bitim tarihinin süre uzatımı verilmek suretiyle uzatılması halinde, yürürlükte bulunan fiyat farkına ilişkin esaslar dikkate alınarak fiyat farkı hesaplanacaktır.” yazacaktır.” olarak, “fiyat farkı düzenlemesi” ibaresi ise “işin niteliğine ve işte kullanılan girdilere uygun sabit katsayılar ile varsa ilgili alt endeksleri de içeren düzenleme” olarak değiştirilmiştir.Madde 7'de ise “Fiyat farkı düzenlemesi” ibaresi ise “işin niteliğine ve işte kullanılan girdilere uygun sabit katsayılar ile varsa ilgili alt endeksleri de içeren düzenleme” şeklinde değiştirildi. Bu sayede idarelerden yaşanan gecikmelerde müteahhitlere fiyat farkı hakkı doğmuş oldu.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@