Kamu Konutlarında Öncelikli Satış Hakkı Nedir? Kim, Nasıl, Hangi Şartla Alacak?

Kamu kurumlarının ihale ile satışa çıkardığı konutlarda öncelikli satış hakkı bulunuyor. Peki kamu konutlarında öncelikli satış hakkı kimlere ait? Öncelikli satış hakkı şartları neler? İşte detaylar.

Emlak Haberleri 12.10.2021 - 16:22 12.10.2021 - 16:22 Mustafa KARAGÖZ

Kamu kurumları kendilerine tahsis edilmiş, mülkiyeti kendilerinde olan konutları, lojman satışları kapsamında satıyorlar. Kurumların lojman satış ilanlarında ise "Dolu" ve "Boş" ibareleri yer alıyor. Dolu ve boş ifadeleri kurumun öncelikli satış hakkı kapsamında yer aldığını ilan ediyor. Bu durumlarda satış hakkı öncelikli satış hakkı uygulanıyor. 

LOJMAN SATIŞLARINDA ÖNCELİKLİ SATIŞ HAKKI NEDİR?

Lojman satışları kurumların son dönemlerde sık sık yayımladığı ilanlar ile yapılıyor. 

Çoğunluğu il milli emlak müdürlükleri olmak üzere valilikler, il belediye başkanlıkları, ilçe belediye başkanlıkları, il özel idareleri, SGK, PTT, VGM gibi kamu kurumları lojman satışları yapmaktalar. Lojman satışları doğrudan satış yöntemi ile değil ihaleli satış ile yapılmakta. 

İhaleli satış duyurularını inceleyen vatandaşlar ilan metinlerinde konutun fiili durumuna dair "Dolu" ifadesini görmekteler. 

Dolu İfadesi - Öncelikli Satış Hakkı kapsamında olduğu anlamına gelir. Öncelikli satış hakkı kurumun bir personel tarafından halen kullanıldığını, lojman satışlarında ise önceliğin o personele verileceğini gösterir. Satış listesinde dolu olarak gösterilen konutlar için ilk olarak ihale düzenlenmeyeceği anlamına geliyor. O konutlar için içerisinde bulunan personellere lojmanı almak isteyip istemedikleri soruluyor. 

Eğer kamu personelleri lojmanı almak istediklerini bildirirlerse konut doğrudan personellere satılır. Ancak personeller konutları almak istemezlerse konut satışı herkes için gerçekleştirilir.

Boş İfadesi - Lojman satış duyuruları kapsamında satışa çıkarılan konutun fiili durumu "Boş" ifadesi ile gösterilirse o konutta öncelikli satış hakkı olmadığını gösterir. Bu konutlar ise hiçbir ek koşul olmadan tüm herkes için ihale ile satışa çıkarılır?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@