Kanal İstanbul İmar Uygulama Süreci Başladı: 500 Bin Kişilik Yeni Bir Şehir Kuruluyor!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kanal İstanbul projesine ilişkin çalışmaları sürdürüyor. Kanalın etrafına kurulacak olan 500 bin kişilik yeni şehir için imar uygulama süreci başlıyor!

Emlak Haberleri 16.11.2021 - 08:47 16.11.2021 - 08:47 Gülcan Özer

Kanal İstanbul projesi iktidar ile muhalefet arasında sert tartışmalar yaşanmasına neden olurken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kanalın etrafında kurulacak olan dev şehir için çalışmalara hız verdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında hatırlanacağı üzere yerleşim alanının yüzde 52'si yeşil alanlardan oluşacak projenin imar planlama süreci tamamlanmıştı. 

Bakanlık tarafından şimdi de projeye ilişkin alan ve sınırların belirleneceği imar uygulama sürecine geçiş yapıldığı, bu sürecin de 3 ay içerisinde tamamlanmasının planlandığı açıklandı. Yürütülen çalışmalar kapsamında Kanal İstanbul projesinin etrafında İstanbul'da ki riskli yapı stokunun yenilenmesi ve yatay mimari ile yeni yerleşim yerlerinin inşa edilmesi planlanıyor. 

KANAL İSTANBUL İHALESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Kanal İstanbul projesine ilişkin Sazlıdere Köprüsü'nün temel atma töreni ile projeye ilk kazma resmen vurulmuştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ortak olarak yürütülen projede 2022 senesinde resmi ihalenin yapılması bekleniyor. 

500 bin kişilik olarak kurulması planlanan yeni şehirde yatay mimari esas alınacak ve konut projeleri en fazla 4 kat + zemin kat olmak üzere 5 katlı olarak planlanacak. Kurulacak olan yeni şehir özellikle de büyük bir depremin her an vurma riski bulunan İstanbul'da depreme dayanıklı olarak inşa edilecek konutlar sayesinde riskli yapı stokunun da azaltılmasını sağlayacak. Projede 3 ay içerisinde bakanlığın imar uygulama sürecini tamamlayacağı belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@