Kanal İstanbul Planları Sil Baştan! TOKİ Yeni Avcılar Firuzköy Mahallesi Yenişehir İmar Planı Hazırladı

Mega proje Kanal İstanbul üzerinde çalışmalar tüm hızı ile devam ederken imar planları hakkında yeni bir gelişme yaşandı. TOKİ Yenişehir sınırları içerisinde bulunan alan için imar planı hazırladı.

Emlak Haberleri 04.01.2022 - 07:10 04.01.2022 - 07:10 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk olarak 2011 senesinde duyurulan ve Çılgın Proje olarak tanıtılan Kanal İstanbul projesinde çalışmalar tüm hızı ile devam ederken TOKİ daha önce iptal edilen imar planlarını yeniden hazırladı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından hazırlanan imar planları Kanal İstanbul projesinin her iki yakasında kurulacak olan ve Yenişehir olarak anılan alanı kapsaması nedeni ile büyük önem taşıyor. 

Kanal İstanbul güzergahı üzerinde yer alan Avcılar ilçesine bağlı olan Firuzköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan toplam 1.6 milyon metrekrarelik alan hazırlanan yeni imar planı içerisinde yer aldı. Toplam 1 milyon 650 bin 766 metrekarelik alanın 850 bin metrekarelik bölümü burada kurulacak yeni yaşam üssü için konut ve AVM inşaatı olarak ayrıldı. 

KANAL İSTANBUL İMAR PLANI SON DURUM NE?

Hatırlanacağı üzere daha önce Toplu Konut İdaresİ Başkanlığı TOKİ tarafından hazırlanan imar planları iptal edilmişti. Hazırlanan yeni imar planı ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylandı. Kanal İstanbul projesi kapsamında inşa edilecek olan Yenişehir sınırları içinde kalan Küçükçekmece Gölü'nün kıyısındaki 1 milyon 650 bin 766 metrekarelik alanda kurulacak şehrin imar planı değişikliği böylelikle onaylanmış oldu ve dev projede çok önemli bir adım atılmış oldu. 

yenişehir rezerv alanı

Hatırlanacağı üzere yeni imar planı 29 Aralık 2021 günü itirazlar için askıya çıkmıştı. Avcılar Firuzköy Mahallesi imar planı ile bu bölgede bulunan mevcut yapı stokundaki riskli binaların yenilenmesi ve mülkiyet sorunlarının çözülmesi amaçlanıyor. Yenişehir Rezerv Alanı, İstanbul Havalimanı, 3. Köprü Bağlantı Yolları ve Kanal İstanbul ile komşu konumda bulunan mahalle için hazırlanan planda bölgenin 2. derece deprem bölgesi olduğu bilgisine de yer verildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@