Kanal İstanbul Projesi Hakkında Bakandan Son Dakika Açıklaması: Önemli Gelişmeler Olacak...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yoğun bir tempo ile çalışmalarına devam ederken hem yapılacak yeni projeler hem de yapımı devam eden projeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Son dönemin en çok konuşulan konuları arasında yer alan Kanal İstanbul projesi hakkında da açıklamada bulunan Bakan Karaismailoğlu önemli gelişmelerin yaşanacağını dile getirdi.

Kanal İstanbul Projesi Hakkında Bakandan Son Dakika Açıklaması: Önemli Gelişmeler Olacak...

Son dönemde sık sık karşılıklı yapılan açıklamalar ile gündeme gelmeye devam eden Kanal İstanbul projesi hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yeni açıklamalarda bulundu.

CNN Türk'ten Fulya Öztürk tarafından yöneltilen soruları yanıtlayan Bakan Karaismailoğlu İstanbul'da yaşanan trafik sorununa da değinerek 1995 yılında şehirde 1 milyon araç bulunurken bu sayının bugün 4.5 milyon araç sayısına ulaştığını söyledi.

İSTANBUL'DA TRAFİK SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

İstanbul'da bulunan araç sayısının büyük bir hızla arttığını belirten Bakan Karaismailoğlu yaşanan trafik sorununu çözmek için trafik modelleri üzerinden çalıştıklarını belirterek "1995'ten sonra yatırımlar yapılınca trafik durulmuştu. Değişken modeller var. İstanbul'da yapılması gereken işler var. Kalan metroların bitirilmesi, kavşakların bitirilmesi, sinyalizasyonun iyileştirilmesi lazım" diyerek ekiplerin aktif olarak çalışmaları gerektiğini ve altyapıyı iye kurarak daha da geliştirmek için çalışmak gerektiğini söyledi.

KANAL İSTANBUL PROJESİNDE SON DURUM NE?

Yapmış olduğu açıklamalarında Kanal İstanbul projesine de değinen Bakan Karaismailoğlu "Denizden ticaret sağlanıyor, gemi hacimleri oldukça büyüdü, gemi ve liman yatırımları artıyor. Dünya'nın şu anki ticaret hacmi 12 milyar ton. Artarak gidiyor. İstanbul Boğazı bunu kaldıramıyor. Yapacağımız bir su yoludur. Eko sistemi bozacak bir şey yok" dedi.

Bakan Karaismailoğlu Kanal İstanbul'un devasa bir proje olduğunu vurgulayarak projenin çalışmalarına devam ettiklerini, teknik olarak önemli ilerlemeler kaydettiklerini dile getirerek yasal düzenlemelere dikkat çekti. Finans modeli üzerinde de çalıştıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu 2021 yılında dev proje ile ilgili önemli gelişmelerin yaşanacağını dile getirdi.