Kanal İstanbul Projesi Kamu Yararına Değil Diyerek İtiraz Dilekçesi Verdiler!

Son günlerde en çok tartışılan konulardan olan Kanal İstanbul projesi için bir itiraz sesi daha yükseldi. Kanal İstanbul'un İstanbul'a yarar getirmeyeceğini savunan DEVA Partisi projenin yapılmaması için İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne itiraz dilekçesi verdi.

Kanal İstanbul Projesi Kamu Yararına Değil Diyerek İtiraz Dilekçesi Verdiler!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en önemli projesi olarak gösterilen Kanal İstanbul projesine dair tartışmalar devam ediyor. Son olarak DEVA Partisi'nden Kanal İstanbul projesi için tepki geldi. DEVA Partisi tarafından İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bir itiraz dilekçesi verilerek Kanal İstanbul projesinin durdurulması istendi.

İSTANBUL'UN SU SORUNU BÜYÜYECEK

DEVA Partisi Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Yasemin Bilgel bir açıklama yaparak, “Kanal İstanbul projesi geri dönüşü imkansız olan tahribatlara neden olacak. Bilimsel itirazlar dikkate alınmadan hayata geçirilmeye çalışılan bu projenin yapılmasından büyük bir endişe duyuyoruz. Projenin planlanmış olduğu bölge İstanbul'un orman alanlarının, meralarının ve tarım arazilerinin olduğu ve su havzalarının bulunduğu bir bölgedir. Kanal İstanbul inşa edildiğinde buradaki orman ve mera alanları tahrip olacak, tarım ve hayvancılık büyük bir darbe alacaktır. En önemlisi de İstanbul'un su sorunu oldukça büyüyecektir.” dedi.

MARMARA ÖLÜ DENİZ OLACAK!

Kanal İstanbul'u yapmanın Marmara Denizi'nin ekosistemine de müdahale anlamına geldiğini söyleyen Yasemin Bilgel, “Kanal İstanbul projesini yapmak aynı zamanda Marmara Denizi'nin ekosistemine müdahale etmek anlamına gelmektedir. Bu şekilde Marmara'nın oksijensiz bırakılarak ölü denize dönüşeceği bilim adamlarınca öne sürülmektedir. Bunun yanında İstanbul'un nüfusunu da arttıracak bir sonuç doğuracaktır.” ifadelerini kullandı.

KANAL İSTANBUL KAMU YARARINA BİR PROJE DEĞİLDİR İTİRAZI

Kanal İstanbul'un İstanbul için bir güvenlik sorunu teşkil edeceğini de söyleyen Yasemin Bilgel, “Olası bir depremde Kanal İstanbul'un etkilenmesi ve hasarların artması da sözkonusu olacaktır. Tüm bu gerekçeler düşünüldüğünde Kanal İstanbul kamu yararına bir proje değildir. 60 milyar dolara kadar çıkabilen bir maliyete sahip olan Kanal İstanbul, Türkiye'nin öncelikli problemleri arasında hiç değildir. Bunun için itiraz dilekçemizi verdik. Kanal İstanbul projesi bilimsel gerekçelerle yapılması sakıncalıdır. Bu konuda ivedilikle adımlar atılmalıdır” şeklinde konuştu.