Kanal İstanbul Projesi Türkiye'nin 1 Numaralı Beka Sorunudur!

İstanbul Barosu tarafından düzenlenen konferansta Kanal İstanbul projesi masaya yatırıldı. Projenin acilen iptal edilmesi istenirken çarpıcı açıklamalar yapıldı.

EMLAK HABERLERİ 11.05.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

İstanbul Barosu tarafından düzenlenen konferansta Kanal İstanbul projesi masaya yatırıldı. Projenin acilen iptal edilmesi istenirken çarpıcı açıklamalar yapıldı.

Kanal İstanbul projesi tartışmalara neden olmaya devam ediyor. Deprem ve Kanal İstanbul Konusu Masaya Yatırıldı Düzenlenen konferansta derinlemesine işlenen konular arasınad Kanal İstanbul ve deprem ilişkisi de vardı. Konu hakkında özel bir sunum gerçekleştiren Jeolog ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür İstanbul'u da etkileyecek Marmara Depremi şiddetinin 7.2 olmasını ön gördürlerini belirterek "Siyasi partiler İstanbul'u depreme hazırlamakla ilgili bir projeyle alana çıkmıyorlar. İstanbul'da deprem projesi ortada yok. İstanbul'da depreme mi öncelik verecek yoksa Kanal İstanbul'a mı?İstanbul göç alıyor, çarpık bir kentleşme var. Onun dışında yoğun bir inşaat trafiği var. Sorunlu bir yapı stoğu var... Bunların yanında deprem alarmı da verilmiş. Bu durumlar saptandığına göre İstanbul yapılaşmaya doymuştur. Kentin altyapı ihtiyacı var. Kentin tüm doğal bileşenleri tahrip olma sürecine girmiştir. Bu koşullar doğal olarak insanları da etkiledi, insan yaşamı sağlıksız hale geldi.Yaklaşan depreme rağmen kent henüz depreme hazırlıklı değil. Öncelik depreme hazırlığa değil Kanal İstanbul projesine veriliyor. Siz İstanbul'u depreme mi hazırlamak istiyorsunuz, Kanal İstanbul projesine mi yatırım yapmak istiyorsunuz?Eğer öncelik depreme hazırlıksa deprem tehlike analizi, risk analizi, riski azaltma çalışmaları yapmanız gerekir. Lafla değil ciddi olarak yapmanız gerekir. Kentsel dönüşüm devlet gözetim de değil müteahhitlerin eliyle yapılırsa sonuç ağır olur" diyerek önemli bir uyarıda bulundu. En Büyük Beka Sorunu Kanal İstanbul'dur! Kanal İstanbul projesinin son derece büyük sorunlara yol açacağını iddia eden Görür "Seçimlerde de can güvenliği istiyoruz diyen kimse yok. Kanal İstanbul'u biz tercih ediyorsak bu proje İstanbul'da deprem riskini artıracak, doğal su kaynaklarını tahrip edecek, ekosistemi tahrip edecektir. En büyük beka sorunu Kanal İstanbul'dur" dedi. Kanal İstanbul Projesi Şehri Susuz BırakacakYürütelecek olan proje ile İstanbul'un susuz kalacağını iddia eden Prof. Dr. Cemal Saydan hem su hem de denizin dengesinin değişeceğini belirterek "Ne havaalanı ne kanal projesi bizim Türkiye'nin milli projesi değil. Bu kanalı yapmak trakyayı düşmana teslim etmek demektir. Bu proje İstanbul’u susuz bırakır" eleştirisinde bulundu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@