Kanal İstanbul'a İlk Kazma Vuruluyor! İlk Köprü Nereye Yapılacak?

Tüm Türkiye'nin konuştuğu dev proje Kanal İstanbul projesi için geri sayım başladı. Kanal İstanbul ilk köprü inşaatı için belirlenen tarihe doğru geri sayım başladı. Peki, Kanal İstanbul'un temeli ne zaman atılacak, Kanal İstanbul u hangi firma aldı, ilk köprü nereye yapılacak?

EMLAK HABERLERİ 23.06.2021 - 12:24 23.06.2021 - 12:24

İktidarın tüm gücü ile yapmaya çalıştığı muhalefetin ise engellemeye çalıştığı kanal İstanbul projesi için geri sayım hızlandı. Kanal İstanbul projesine ilk kazma olarak tanımlanan ve proje yapılmaya başlandığı anda şehrin ulaşımının sağlanacağı ilk köprü inşaatı için temel atma töreni düzenlenecek. 

KANAL İSTANBUL'UN TEMELİ NE ZAMAN ATILACAK?

Kanal İstanbull projesine ilk kazma olarak kabul edilen ve temel atma töreni ile yapılacak olan ilk köprü inşaatı için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasının beklendiği Kanal İstanbul köprüsü inşaatı için düzenlenecek olan temel atma töreni tarihi 26 Haziran 2021 tarihi olarak duyuruldu. 

Muhalefetin "sahte temel atma töreni" olarak tanımladığı ve Kuzey Marmara Otoyolu projesine ait olduğunu savunduğu köprü projesi için 26 Haziran Cumartesi günü temel atma töreni düzenlenecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise köprünün Kanal İstanbul projesinin bir parçası olduğunu ve dev proje için inşaat başladığında şehirde ulaşım sorunu yaşanmaması adına inşa edildiğini savunmuştu. 

KANAL İSTANBUL'U HANGİ FİRMA ALDI?

Söz konusu inşaat Kanal İstanbul projesi için değil sadece proje boyunca ulaşımı sağlayacak olan köprünün inşaatını kapsayacak. Bu nedenle şu anda halen Kanal İstanbul projesini hangi firma, ülke ya da şirketin yapacağı bilgileri bulunmuyor.

KANAL İSTANBUL PROJESİ İLK KÖPRÜ NEREYE YAPILACAK?

Toplam 1618 metre uzunluğa sahip olan köprü trafiğe 2X4 şeritli olarak hizmet edecek. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Başakşehir - Bahçeşehir - Nakkaş kesimi işi kapsamında Sazlıdere geçişini sağlayacak şekilde inşa edilecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@