Kapatılan Atatürk Havalimanı Açık Hava Müzesi ve Fuar Merkezi Olursa Yıllık 5 Milyar Dolar Kazandırır!

İstanbul Havalimanı açılışı sonrasında kapatılan Atatürk Havalimanı millet bahçesi projesi hakkında yeni fikir ve öneriler gelmeye devam ediyor.

Emlak Haberleri 07.06.2019 - 11:57 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İstanbul Havalimanı açılışı sonrasında kapatılan Atatürk Havalimanı millet bahçesi projesi hakkında yeni fikir ve öneriler gelmeye devam ediyor.

Bunlardan biride ünlü yatırım uzmanı Cem Kınay'dan geldi. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar ile özel bir röportaj yapan Kınay "Atatürk Havalimanı’nın açık hava müzesi ve fuar merkezi kombinasyonuna dönüştürelim. Bu projeyle İstanbul’u dünyanın buluştuğu şehir haline getirelim" önerisinde bulundu. Topkapı Sarayı'nda Depolarda Tutulan Eşyalar SergilensinKınay Atatürk Havalimanının 8 bin araçlık otopark kapasitesi ve kapalı alanlarda 80 asansör, 40 yürüyen merdiveni olduğunu hatırlatarak bunların tümünün mutlaka kullanılması gerektiğini söyledi. Çözüm önerisi olarak Osmanlı Hanedanına ait olan ve Topkapı Müzesinde yer olmadığı için sergilenemeyen, depolarda tutulan tarihi eserlerin açık hava müzesinde sergilenmesi fikrini ortaya atan Kınay "Topkapı Sarayı’nda bulunan eserlerin yüzde 90’ı depolarda tutuluyor.Depodakiler arasında paha biçilemeyen 50 kadar Osmanlı Çadırı ve saltanat arabaları var. Atatürk Havalimanı’nın kapalı ve açık alanında Osmanlı çadırları ile saltanat arabaları sergilenebilir. Müze yönetiminin uygun gördüğü başka eserler de sergileme listesine alınabilir" dedi. İstanbul'a Yıllık 5 Milyar Dolar Ek Turizm Geliri Fırsatı! Kınay projenin hayata geçirilmesi ile İstanbul'a yıllık 5 milyar dolarlık ek turimz geliri fırsatı doğacağını söyleyerek Mevcut terminal binaları fuar alanları olarak düzenlenebilir. Burası dünyanın en önemli fuarlarına ev sahipliği yapabilir. Atatürk Havalimanı’nda 100 bin kişilik açık konser alanı yaratılabilir. Dünyanın en önemli sanatçılarının burada konser vermesi sağlanabilir. Ayrıca, arabadan sinema seyretme keyfinin yaşatılacağı bir konsept de oluşturulabilir.Konsept bir ayda hazırlanır. Dönüşüm 6 ayda gerçekleştirilir. Proje Ocak 2020’de hayata geçebilir. 30 yılını turizm sektöründe geçirmiş bir kişi olarak bu konuda elimden geleni yaparım. Ülkemize gelen turist sayısı 40 milyonu aşıyor. İstanbul 12 milyon turist ağırlıyor. Atatürk Havalimanı müze, fuar ve eğlence merkezi projesi İstanbul’a yılda 5 milyon ek turist çekebilir. 5 milyar dolar ek turizm geliri oluşabilir" önerisinde bulundu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@