Karar resmileşmedi: Yabancılar 250 bin dolara 'vatandaşlığa uygun' konut almak için yarışa girdi

Yabancıya konut satışlarında konut bedelinin 400 bin dolara çıkarıldığı haberi medyada büyük yankı uyandırmıştı. Ancak kararın Resmi Gazete'de yer almaması nedeniyle hâlâ 250 bin dolar limiti geçerli.

Emlak Haberleri 28.04.2022 - 10:04 28.04.2022 - 10:04 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz haftalarda yabancıların Türk vatandaşlığı alabilmesi için alması gereken konut fiyatının 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltileceği haberi basında oldukça yankı bulmuş ve fiyatın yükseltilecek olması olumlu karşılanmıştı. 

Türkiye'de konut fiyatlarının artmasının bir diğer nedeni olarak da görülen yabancıya konut satışları konusunda üzerine bir de vatandaşlık veriliyor olması büyük tartışmalara neden oldu. 13 Nisan'da gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında, vatandaşlık hakkı kazanmak için satın alınması gereken gayrimenkul bedelinin 400 bin dolara çıkarıldığı haberi yayılmıştı.

Karar Resmi Gazete'de yer almayınca resmen kampanya oldu!

Sözcü'de yer alan haberlere göre, Kabine Toplantısı'nda alınan bu karar Resmi Gazete'de kendine henüz bir yer bulamadı. Yabancı vatandaşlar ise limitin 400 bin dolara çıkacağını öğrenince konut alımını hızlandırdı ve ülkedeki mevcut konutları da en hızlı şekilde satın almaya başladı. 

Avukat Enver Aksakal, limit 400 bin dolara çıkacak diye yabancıların talebinde bir artış olduğunu belirterek, önceki gün 250 bin dolarlık bir gayrimenkul için vatandaşlık başvurusu yaptıklarını ancak Resmi Gazete'de 400 bine yükseltildiğine dair henüz bir kararın olmadığını söyledi. 

250 bin dolarlık ilanlar patladı, Araplar akın ediyor

250 bin dolar limitinin hâlâ geçerli olması nedeniyle internet sitelerinin birçoğunda 250 bin dolara ucuz konut ve vatandaşlık kampanyası başlatıldı. İlan sayfalarında yer alan konutlar için 'vatandaşlığa uygun' ibaresinin yer almasının yanı sıra bu ilanlar Arap alfabesi ile yazılıyor. 

Bazı fırsatçılar ise vatandaşlık alabilmek için fiyatı 250 bin dolar olarak göstererek geriye kalan farkı elden ödemeyi teklif ediyor. 

Yabancıya konut satışında limitin hâlâ 250 bin dolar olarak uygulanması ve Resmi Gazete'de yeni limite ilişkin bir kararın yer almaması nedeniyle yabancıların konut alımı eskisinden daha da hızlanarak patlama yarattı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@