KDK Emsal Karar Açıkladı: Bu Listede Olanlara Devlet 2.479 TL Emlak Vergisi Para İadesi Yapacak!

Tek evi olanlar dikkat! Emlak vergisi iadesi dilekçesi yazarak hem emlak vergisi muafiyeti elde edecek, hem de geriye dönük 5 senelik para iadesi alacaksınız. Emekli, ev hanımı, işsiz, engelli, gazi!

Emlak Haberleri 09.01.2022 - 11:17 09.01.2022 - 11:17 Gülcan Özer

Tek evi olanlara emlak vergisi müjdesi! Emlak vergisi muafiyeti listesi 2022 yayımlandı. Yayımlanan liste içerisinde yer alan kişiler hem 2022 yılında emlak vergisi ödemeyecekler hem de geriye dönük 5 senelik para iadesi alabilecekler. Konu hakkında emsal karar açıklayan Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tartışmalara son noktayı koydu. 

Ombudsmanlık tarafından açıklanan emsal karar ile emlak vergisi para iadesi konusunda yaşanan tartışmalar da son bulmuş oldu. Tek evi olan ve hazırlanan liste içerisinde yaşayan kişiler sıfır oranlı emlak vergisi hakkı olarak tanınan emlak vergisinden muaf tutulurken hem de ödemeşi oldukları paralar bulunuyorsa emlak vergisi zaman aşımı süresi olarak bilinen 5 seneye kadar bu paraları geri alabilecekler. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ 2022 LİSTESİ AÇIKLANDI! KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLEK ÖDEMEZ, KİMLER MUAF?

Emlak vergisi 2022 zammı için beklenen açıklama Resmi Gazete ile yayımlanmış, Gelir İdaresi Başkanlığı yüzde 26 olarak açıklana yeniden değerleme oranı üzerinden indirim yaparak emlak vergisi zam oranı yüzde 13 olarak ilan edilmişti. Türkiye'de konut, işyeri, dükkan, tarla, arsa, depo gibi taşınmaz malı olan kişiler emlak vergisi mükellefi olarak kabul ediliyor. 

emlak vegisi muafiyet listesi

Ancak 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen evi tek konutu olmak şartı ile, 

Emekli olduğu kurumdan aldığı maaş dışında hiçbir geliri olmayan Emekliler, 

Devletten aldığı maaşın dışında başka hiçbir geliri olmayan gaziler ile şehidin dul eşi ve yetimleri, 

Engelliler, 

Hiçbir geliri olmayan ev hanımları emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanmaktadır. 

kdk para iadesi kararı

ÖDENEN EMLAK VERGİSİ GERİ ALINABİLİR Mİ, NASIL GERİ ALINIR?

Evet, KDK tarafından açıklanan emsal karar ile emlak vergisi ödeyen kişilere geriye dönük 5 senelik para iadesi müjdesi verildi. Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen ödeme yapan kişiler ödemiş oldukları paraları emlak vergisi iade dilekçesi yazarak ödeme yaptıkları belediyeden geri alabilecekler. Yukarıdaki kararda 2.479 TL emlak vergisi parasının iade edilmesine yönelik emsal karar görülmektedir. Dilekçenize bu kararı da ekleyerek paranızı geri alabilirsiniz. 

emlak vergisi para iadesi dilekçesi 9 ocak

EMLAK VERGİSİ İADE DİLEKÇESİ 2022!

Yukarıda yer alan dilekçenin çıktısını alarak ya da beyaz bir A4 kağıda kendi el yazınızla yazarak bağlı olduğunuz belediyeye başvuru yaparak emlak vergisi para iadesi talep edebilirsiniz. 

EMLAK VERGİSİNDE MUAFİYET PARA İADESİ İÇİN ZAMAN AŞIMI KAÇ YIL?

Emlak vergisinde muafiyet için zaman aşımı uygulanmaz. Kişi bu haktan haberdar olduğu anda belediyeye başvuru yaparak muafiyet hakkından yararlanır. Ancak para iadesi için zaman aşımı uygulanır. Emlak vergisi zaman aşımı para iadesi süresi 5 sene ile sınırlıdır ve kişi en fazla geriye dönük 5 senelik parasını iade alabilir.

Ne yazık ki daha ileri tarihli ödemeler zaman aşımına uğrayacağı için kişi hakkı olmasına rağmen bu paraların idaesini talep edemez.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@