KDV Değişti, Dolar Arttı, Fiyatlar Yükseldi! Günlük İnşaat Demiri Ton Fiyatı Ankara, İstanbul, İzmir Ne Kadar?

Demir fiyatlarında yaşanan yükseliş müteahhitleri mağdur ederken konut fiyatlarında yaşanan yükselişi ise destekliyor. İnşaat demiri ton fiyatı ne kadar, ne zaman düşer yorumlar ne yönde?

Emlak Haberleri 23.05.2022 - 12:35 23.05.2022 - 13:19 Gülcan Özer

Müteahhitlerin en çok zorlandıkları konuların başında yer alan inşaat maliyetleri büyük bir hızla yükselmeye devam ederken bir zam haberi de ne yazık ki demir fiyatları için verildi. Bir süredir Çin'de yaşanan kısıtlama endişeleri nedeni ile düşen talepten etkilenen demirde fiyat indirimi yaşanırken son dönemde hem karantinanın kaldırılması hem de dolar kurunda yaşanan yükseliş ile yeni zam alarmı çalmaya başlamıştı. 

Sektör bir yandan da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KDV Genel Uygulama Tebliğine yapılan değişiklik nedeni ile ‘Demir-Çelik ürünlerin teslimlerinde (4/10) oranında KDV tevkifattı uygulanması' kararı nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyordu. Ekol Demir Çelik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Elif Tulay, “KDV tevkifattı uygulaması hali hazırda zorluk yaşayan sektör için ekstra finansman yükü oluşturacaktır” diyerek yapılacak olan düzenlemenin bir kere daha gözden geçirilmesini talep etti. 

DEMİR FİYATLARINDA SON DURUM NE, DEMİRDE YÜKSELİŞ VAR MI?

Bir yandan yeni yasal düzenleme, bir yandan yükselen dolar kuru ve bir yandan da küresel piyasalarda yaşanan arz-talep dalgalanması ile demir fiyatları yönünü yeniden yukarıya çevirdi. Demirde yaşanan yükseliş inşaat sektörü tarafından yakından takip edilirken konut fiyatlarına indirim bekleyen kişiler için de ne yazık ki kötü haber anlamına geliyor. 

23 mayıs demir fiyatlarıYeni haftanın ilk fiyatları gelirken fabrikaların dolar bazlı fiyatlarını sabit tutmalarına rağmen dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile fiyatlarda yukarı yönlü değişimler yaşandı. Oluşan yeni fiyatlara göre; 

Ankara'da 8'lik ve 10'luk inşaat demiri satış fiyatı 14 bin 800 TL olarak uygulanırken 12'lik inşaat demiri fiyatı ise 14 bin 400 TL oldu. 

İzmir'de 8'lik inşaat demiri ton fiyatı 14 bin 350 TL, 10'luk inşaat demiri ton fiyatı 14 bin 250 TL ve 12'lik inşaat demiri ton fiyatı ise 14 bin 100 TL olarak uygulanıyor. 

İstanbul piyasasında ise 8'lik inşaat demiri ton fiyatı 14 bin 530 TL, 10'luk inşaat demiri ton fiyatı 14 bin 430 TL ve 12'lik inşaat demiri ton fiyatı ise 14 bin 330 TL olarak satılıyor. Fiyatlarda demir cevheri fiyatı ve dolar kuru takip edilmeye devam edilecek. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@