Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Milyarlık Yolsuzluk İddiasına Ulaştırma Bakanlığı Yanıt Verdi: 7 Yalan 7 Gerçek!

Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli YHT Hattı hakkında Ulaştırma Bakanlığı açıklama yayımladı. 6 milyar liralık peşkeş iddiası ile Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme taşınan iddialara yanıt verildi.

Emlak Haberleri 02.02.2022 - 14:35 02.02.2022 - 14:36 Gülcan Özer

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayımlamış olduğu video ile Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli YHT Hattı projesini isim telaffuz etmeden işaret ederek, 6 milyon liralık vurgun yapıldığını iddia etmişti. İddialara ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yanıt vermiş, ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu iddiaları yalanlamıştı. 

Son olarak ise iddianın doğrudan muhattabı olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı konu hakkında açıklamalarda bulundu. İddiaların odağında olan projede 2018 senesinde yapılan ihale iptal edilmiş, ardından 2020 senesinde aynı proje için bir kere daha ihaleye çıkılmıştı. İki ihale arasındaki fiyat farkı hakkında Kılıçdaroğlu "peşkeş" ididasında bulunmuştu. 

BANDIRMA - BURSA - OSMANELİ HIZLI TREN PROJESİ HAKKINDA ULAŞTIRMA BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI! 

Ulaştırma Bakanlığı tarafından resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada "7 YALAN, 7 GERÇEK CHP Genel Başkanı ve Milletvekilleri tarafından Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli YHT Hattı ihalesine ilişkin ısrarla tekrarlanan yalanların doğrusunu anlatalım" denilerek açıklamalara yer verildi. 

ulaştırma bakanlığı açıklaması

YALAN 1: Aynı iş, ''6 Milyar TL fazla bedelle başka firmaya verildi.'' 

ulaştırma bakanlığı 1

YALAN 2: ''Hazine 2020'deki ihalenin kefili oldu.''

ulaştırma bakanlığı 2

YALAN 3: ''Sadece bu projeye münhasır; Yüklenici firma değil, Hazine dövizle borçlandı.'

ulaştırma bakanlığı 3

YALAN 4: ''Yüklenici avans aldı ve ‘hakedişte’ usulsüz fiyat farkı ödendi.''

ulaştırma bakanlığı 4

YALAN 5: ''2018 yılı ihalesi haksız yere iptal edildi.''

ulaştırma bakanlığı 5

YALAN 6: ''İhale, 4734 sayılı Kanun’un 21/b maddesi şartları oluşmadığı hâlde, pazarlık usulü ile ihale yapılarak sadece bir istekliye doğrudan verildi.''

ulaştırma bakanlığı 6

YALAN 7: ''Sayıştay Raporu’nda belirtilen hususlar çarpıtılarak ihale kapsamında lüks araç, PC vs.’nin keyfi amaçla Ankara’da kullanıldı.''

Bu şekilde iddiaları yanıtlayan Ulaştırma Bakanlığı bir kere daha iki ihalenin birbirinden farklı olduğunu belirtildi. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamada da 2018 yılında yapılan ilk ihalede 106 km, ikinci ihalede ise 201 km'ye çıkarıldığını, iki ihalenin birbirinden son derece farklı olduğunu söylemişti. İlk ihalede istasyon ve gar bulunmazken ikinci ihalede ise 7 istasyonun da ihale bedeline dahil edildiği, bu nedenle ihale tutarının farklı olduğu açıklanmıştı. Açıklamalara Kılıçdaroğlu tarafından verilecek yanıtta merak konusu oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@