Kendi Evini Yapmak İsteyenler İçin Müstakil Ev Maliyeti 2021 Hesaplama!

Pandemi döneminde pek çok kişi sahip olduğu arsa ve arazi üzerine ev yapmak istiyorum diyen kişilerin sayıları büyük bir hızla artmaya devam ederken müstakil ev maliyeti de araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, kaba inşaat maliyeti, çatı maliyeti ve müstakil villa yapımı ile köy evi maliyeti ne kadar, kaç TL?

Emlak Haberleri 05.07.2021 - 17:00 05.07.2021 - 17:00 Emlak 365

Köyde ev yapmak isteyen kişilerin sayıları her geçen gün artmaya devam ederken müstakil ev maliyeti de araştırılmaya devam ediyor. Özellikle de pandemi sonrasında insanların hayata bakış açıları ve konut tercihleri değişirken köyde ya da şehir merkezinden uzakta arsası ve tarlası bulunanlar müstakil villa modelleri ile kalabalıktan uzak, doğa ile başbaşa bir yaşamı tercih ediyorlar. 

MÜSTAKİL EV MALİYETİ 2021!

Müstakil ev maliyetleri büyük merak konusu olurken özellikle de müstakil villa maliyetleri merak konusu oluyor. Bir inşaatın toplam maliyeti inşaatın yapılacağı il, ilçe, inşaatta kullanılacak olan malzemelerin markası ve kalitesi gibi pek çok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. 

Bu nedenle yapılan maliyet hesaplaması yaklaşıktır ve kişinin tercihlerine göre değişkenlik gösterebilir. Antalya'da 100 m2+ 100 m2 olmak üzere 2 katlı müstakil villa inşaatı için yapılan hesaplamada elektrik, su ve çatı dahil resmi işlemleri için yaklaşık 27 bin lira harcama yapılması gerekmektedir. 

İnşaat ruhsatı, mimar, proje çizimi gibi resmi işlemler için yaklaşık 27 bin lira harcama yapılması gerekmektedir. İnşaatın temeli atılan en önemli adımdır. Bir inşaatın temeli ne kadar sağlam olursa üzerine çıkılıacak olan inşaatta o kadar sağlam ve yapılan konutta o kadar uzun ömürlü olur. Genelde bu tip inşaatlar için radye temel kullanılmaktadır. 2 katlı müstakil villa inşaatı için atılacak olan bir radye temeli için harcama betonu, demiri, işçiliği ve kepçe işleri dahil 35 bin liraya yakın olarak hesaplanmaktadır. 

PERDE BETON MALİYETİ NE KADAR?

Söz konusu inşaat için perde beton maliyeti 3 bin lira, harfiyatına 3 bin lira, kepçesine 750 lira, su basman betonuna 3 bin 250 lira ve kalıp işçiliğine 2 bin 750 liradır. Su basmanına kadar harcanan toplam inşaat maliyeti 75 bin liraya kadar harcama yapılmaktadır. Su basman seviyesi çıkıldıktan sonra birinci katın kalıp işçiliğine 5 bin 500 TL, table demirine 15 bin TL, table betonuna 9 bin lira olmak üzere birinci katın maliyeti 103 bin liraya ulaşmaktadır. 

Tek katlı 100 metrekare ev maliyeti bu konumda 103 bin lira olarak hesaplanmaktadır. İki katlı müstakil villa maliyeti ise ikinci katın demir, kalıp işçiliği ve asmolen, beton gibi giderlerle kaba inşaat toplam maliyeti 140 bin lira olarak hesaplanmaktadır. Kaba inşaat sonrasında tuğla maliyeti de bu hesaplamaya eklenmekte olup izo tuğla ve 13,5 tuğla inşaatlarda kullanılan en sık tuğlalar olup 2 katlı bir inşaata yaklaşık çimento, kum maliyeti, duvar işçilik maliyeti ile beraber 17 bin liraya yakın bir harcama yapılması gerekmektedir. 

Söz konusu inşaatın toplam çatı maliyeti ise 35 bin liradır. Kaba sıva maliyeti çimentosu ile beraber 3 bin 500 liradır. İnşaatın dış kaplaması da dahil olmak üzere 200 metrekare havuzlu villa maliyeti, elektrik maliyeti, su maliyeti, şap maliyeti, havuz maliyeti de dahil olmak üzere 246 bin olarak hesaplanmaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@